42.000 na křížku

V ulicích i v mediích se setkávám stále častěji s limitováním českého jazyka na pár srozumitelných výrazů a krásný jazyk tak začíná připomínat mluvu pravěkých občanů, voličů. Moc toho sice nenamluvili, ale fakt makali.

S tímto vývojem jde ruku v ruce absence schopnosti porozumět výrazům, které se v minulosti používali běžně.

Dát si do nosu   = dobře se najíst, či napít

Vzít nohy na ramena = utéct

Sbalit si svých pár švestek = odejít v rámci genderově vyváženého rozchodu

A tak podobně.

Zdělíte-li název dnešního článku lidem narozeným po roce 2000, může se stát, že namísto přemýšlení vlastním mozkem a zeptají se googlu.

Jaké bude zděšení až zjistí, že našeptávač našel jenom 300 odkazů a žádný není správný

V každém případě, my starší víme, že mít padesátku na křížku znamená – nezaměstnatelnost, bolest v kříži a samej kravál kolem, který naštěstí tolik nevnímáme, protože uši a ani zrak už nejsou, to co byly za mlada.

Z tohoto pohledu by číslovka znamenala počet let a to přeci nikdo na křížku mít nemůže, či snad ano?

Může.

A představte si, že se dokonce vědcům podařilo toto nemluvňátko přivést zpět k životu.

Je to červ.

Červ, jehož stáří vědci odhadují na 30-42000 let, to víte v Rusku, kde ho našli se to špatně určuje.

Našli ho, respektive, našli je, zmražené při výzkumech a podařilo se jim je oživit.

Kdo čeká, že budu z tohoto nálezu predikovat, kdy budou zase obývat naši zemi dinosauři, čeká marně. Neřeknu to (ne že bych to nevěděl)

Rád bych spíše poukázal na jinou maličkost.

Spolu s červy se totiž může hluboko pod povrchem, v místech stále zmrzlé země nacházet mnohem více než jen dávný život, může tam být i dávná smrt a s ohledem na to, že si neumíme poradit s tou současnou, resp. s nemocemi, které ji často přináší, velmi pochybuji, že si dokážeme poradit s těmi, které dokázaly možná vyhubit podstatně mohutnější a silnější organismy, než jsou ty naše.

Ono totiž to, co je dnes zahrabáno do země, optimálně za tučný poplatek, totiž může těm, kteří to jednou vyhrabou dát nejen obrázek o zvláštní době, ale i dárek v podobě stejného nebezpečí.

Nevím jak Vy, ale pro mne skládka, na kterou průmysl a lidé mění Zemi, nepřipadá jako vhodné bohatství, stejně jako mi nepřipadne vhodné terraformovat Mars nejprve pár výbuchy atomových náloží, jak navrhuje ELON MUSK a sám nepovažuji za dostatečné ani finanční bohatství, jež v podobě jednotek a nul způsobuje změny na žebříčku těch NEJ.

Raději budu jedním z těch, kteří vlastním prahem nerozumí jen místo mezi vlastníma očima a špínu namísto jejího zametení pod koberec, raději přestanou vytvářet, či byla-li již vytvořena, najdou pro ní uplatnění tam, kde se může hodit.

Budu rád, když další, tentokrát již devátý měsíc roku 2018, začnete shodně

PREVENCÍ PLÝTVÁNÍ A VZNIKU ODPADU A TO VE VŠECH JEJICH I TĚCH NEJSKRYTĚJŠÍCH PODOBÁCH.

P.S. poslední obrázek ukazuje opuštěné obchodní centrum v Thajsku.

P.P.S. právě jsem si všiml, že díky začátku pracovního týdne třetím dnem měsíce, je tento příspěvek psán přesně měsíc před jeho vydáním a tak se mi podařilo splnit další z mých cílů.

P.P.P.S. anglický článek jenž indikuje možný vývoj za devět let.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář