AI není NI

Průmysl 5.0. Mé dítě. Jsou mu teprve čtyři roky a už dávno nechalo za sebou sedmáky s pořadovým číslem 4.0. Mám z něho radost. Nejen, že roste každým dnem (to u většiny dětí bývá), ale přemýšlí vlastní hlavou, a to už tak časté nebývá.

Za vznik tohoto článku posílám dík do Indie, konkrétně děkuji Puji Rahayu, od kterého jsem dostal otázku, zda-li jím uvedená rovnice je správná

INDUSTRY 4.0 + koncept UDRŽITELNOSTI = INDUSTRY 5.0

Umístil tento dotaz pod definicí průmyslu 5.0 a já jsem mu, stejně jako ostatním odpověděl hned, jak jsem mohl, tedy po pěti hodinách od položení otázky a nejenom to.

Jeho dotaz vyvolal nejen odpověď, ale i nový výraz, který zařadím do svého slovníku a do slovníku PRŮMYSLU 5.0. Jedná se o anglickou zkratku NI.

Nejdříve se však vraťme k názvu dnešního článku, kde jsou anglické zkratky hned dvě AI a NI

Zatímco tu první slyšíme čím dál častěji, a to ve smyslu UMĚLÉ INTELIGENCE (ARTIFICIAL INTELLIGENCE), předpokládám, že druhý jste v souvislosti s inteligencí již v médiích a na internetu, či sociálních sítí, již dlouho (zda-li vůbec) neslyšeli.

Je to opět zkratka dvou anglických výrazů

NATURAL INTELLIGENCE, či-li (chcete-li) PŘIROZENÁ INTELIGENCE.

Přirozená inteligence, dar Země všem tvorům, kteří ji obývají, a to včetně člověka, i když to tak často nevypadá, je tomu tak není. A tak zatímco ostatní tvorové dokáží z našeho pohledu, vyjadřovat svou přirozenou inteligenci jen zvuky, či pohybem souvisejícím s chováním, přidává člověk ještě slovo, obraz a emoce.

Ty všechny umí, díky moderním technologií, které díky své přirozené inteligenci vymyslel, předávat dál i na velké vzdálenosti, a to nejen na pevné zemi, ale i ve vodě, vzduchu, na povrchu, pod i nad ním a dokonce tak činí i ve vesmíru.

Bohužel si tohoto daru neváží.

Je pro něho mnohdy příliš namáhavé sám něco myslet a nechá za sebe myslet nástroje, které sám vymyslel a nejenom to, on je nechává definovat, jaký bude jeho další krok.

Ptá se setry ALEXI, či bratra GOOGLE, jak se má obléknout namísto toho, aby se podíval z okna

Ptá se zda-li stihne to, či ono, místo toho, aby plánoval svůj čas

AI, či, chcete-li UMĚLÁ INTELIGENCE už dlouho řídí lidské kroky a rozhodnutí a plány společností bez toho, aby ji využíval on ke svému prospěchu.

Nechávat myslet druhé, někoho vyššího, chytřejšího, to byla vždy slabina

Slabina, kterou nevyužívali silní, ale chytří.

Budujeme chytrá města stáváme se hloupějšími.

Máme chytré mobily, abychom přestali využívat schopnost zapamatovat si čísla. Fotografujeme, abychom si nemuseli pamatovat a namísto učení jazyků, to za nás někdo přeloží a pošeptá nám do ucha to, co bychom měli slyšet.

Včera jsem v příspěvku zmínil jedno rozumné využití umělé inteligence, stejně však mohla by být zneužita, představte si třeba, že by Vám do ucha Váš spolehlivý rádce šeptal jen to, co by chtěla protistrana, abyste slyšel, či slyšela, a to bez ohledu na reálný obsah slov.

Není to nepříjemná představa?

Někdy totiž, schází jen háček

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář