Apríl v srpnu, realita, která nepřekvapí

Tři dni před prvním dubnem, tedy před Aprílem – dnem plným vtípků, se na YOUTUBE objevilo video s názvem SYSTÉM 001 – THE ROOT CAUSE ANALYTICS. Doslova mne zvedlo ze židle což vedlo i k inspiraci ke vzniku tohoto blogu.

Video vkládám hned v úvodu

Video prezentuje zakladatele projektu OCEAN CLEANUP, který od roku 2013 vybíral prostředky na zhmotnění své vize o vyčištění oceánů od plastu.

Pan Slate si s podporou majitele společnosti PAYPAL nevedl ve vybírání prostředků vůbec špatně, jak jsem již ve svém blogu psal. Za široké podpory médií, politiků a netiskových organizací se mu podařilo vybrat celkem 35 milionů dolarů.

S jejich pomocí pak pět let budoval řešení, které předtím vymyslel a vyzkoušel ve formě modelu ve vaně.

Koncem listopadu 2018 opět za slavnostní a silné podpory medií a politiků bylo spuštěno na vodu, aby se v prosinci ukázalo, že nefunguje.

Oceán přeci jen není vana, ale to si pravděpodobně žádný z týmu inženýrů a odborníků, kteří se pět let na projektu podíleli a pobírali zajímavé odměny, neuvědomil.

Co mne však zvedlo ze židle nebylo samotné selhání systému, ale název videa

„SYSTÉM 001“

Tento totiž ukazuje a video to jen potvrzuji, že pan Boyan Slat bude pokračovat.

Po jedničce přijde dvojka. Větší a dražší

Po dvojce Trojka opět větší a dražší

A za pár desítek let se můžeme dočkat, že nebude dost čísel

A v mořích a oceánech nebude systémem pana Slata vyloveno nic.

I přesto však budou čistší.

Bude to však proto, že se lidé učí předcházet vzniku odpadu. Naučil je to projekt, jehož život začal ve stejném roce, jako projekt pana Slata, v roce 2013. Jmenoval se INDUSTRIAL UPCYCLING a za stejnou dobu existence dokázal zabránit tomu, aby se více než 350.000 tun výrobků a materiálů stala odpadem.

To vše bez jediné koruny investice ze strany investorů, „hodných a důvěřivých lidí, milionářů, nadací, politiků a dotací.

Vše, co bylo investováno a nebylo to málo prostředků, pocházelo z realizovaných projektů, respektive z fakturovaných částek, které klienti zaplatili za odvedenou práci. Namísto toho, aby zisky pomohli ke splacení hypotéky na byt, nákup nového auta, dovolenou, či nákup „nezbytných“ novinek, se investovaly všechny zpět.

Projekt zažil finanční krizi a jeho otec a iniciátor se namísto toho, aby skončil, či změnil formu na NEZISKOVOU, se rozhodl přestat utrácet za obědy a jíst jen dvakrát denně.

A víte co?

POVEDLO SE.

Projekt jede dál. Projekt roste. V roce 2019 expanduje do dalších oblastí v tuzemsku a do konce roku by měl, kromě jiného překročit hranice našeho státu.

Mám z toho radost.

To je prvního srpna vše, co Vám chci říci a přeji Vám efektivní pracovní týden prostý odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář