Co je to?

Tato otázka je součástí téměř všech projektů INDUSTRIAL UPCYCLING. Odpověď na ní má desítky, či možná stovky podob a je velmi dobře možné, že všechny budou správné. Jak je to ale možné? Jak je možné, že jedna otázka má tolik správných odpovědí a jen jednu špatnou?

Je to poměrně snadné a proto, abychom to pochopili začneme jedinou špatnou odpovědí

Co je to?

Odpad!

Tak přesně to je odpověď chybná. Odpověď, která je v přímém rozporu s realitou, ale stala se sama realitou, stejně jako se dokola omílaná lež „stane pravdou“, či spíše je za pravdu považována.

Položím-li nyní stejnou otázku ještě jednou, budou Vaše odpovědi jiné. Pojďme si to zkusit.

Co je to?

 • Váza
 • Držák na slunečník
 • Silniční kužel
 • Andon
 • Zarážka do dveří
 • Louče
 • Pochodeň

Mohli bychom pokračovat.

Dlouho.

To, co jste nyní zažili na vlastní kůži by se dalo nazvat „malým SATORI“, či-li prozřením. Ve skutečnosti, jste jen, naprosto bezděčně, potvrdili funkčnost metodologie 6R, kdy jsem Vám pomohl ROZEZNAT, aby vy sami jste mohli ROZMYSLET a jediné co nám nyní společné schází je REALIZOVAT.

Prostě udělat to, co jsme řekli.

Jaké je riziko?

Třeba takové, že se to nepovede. No a co? Minimálně se nám podařilo o zajímavě dlouhou dobu oddálit znetvoření a znehodnocení výrobku. Není však důvodu proč se vzdávat. Třeba malá změna pomůže a nám se to povede. A pak ze starosti, která se kdysi nazývala odpadem, je nyní radost, s níž souvisí mimo jiné i možnost generovat zisk. Namísto 4,50 Kč/kg můžeme žádat i pětinásobek a můžeme dostat i mnohem víc, věnujeme-li svému výrobku více než jen okamžik.

Tuto hru hraji velmi rád a často a čím častěji ji mám možnost hrát, tím rychleji a ve větším množství přichází ke mně obrazy a nápady.

I to je výsledek INDUSTRIAL UPCYCLING. Odbourání profesní slepoty.

Odbourání něčeho, co zdálo se býti neodbouratelné a všichni už se smířili s její existencí.

Evoluce je permanentní změnou. INDUSTRY 5.0 je evolucí a proto není důvodu proč, dosáhneme-li stavu který tu již byl a existovat, proč jej nezačít měnit, vždyť právě změna může být tím benefitem, pro který a díky kterému stojí za to žít a pracovat.

Je poslední den července a já tento blog píši poslední den měsíce Března, v den, kdy byla poprvé v historii Slovenska zvolena do funkce Prezidenta republiky žena.

Přeji paní Zuzaně Čaputové, aby změna byla její cestou a cesta změnou a zároveň jí přeji, aby její stát dokázal předcházet systémově tvorbě odpadu a plýtvání, protože se tím nejen posílí, ale stane i atraktivnější pro všechny pro které Slovensko, nemá být jen zemí levných rukou.

 

Komentáře
 • Kategorie
 • Můj blog

  Formulář