Je fascinující sledovat, jak se při vzpomínce na včerejší článek Vaše oči automaticky stočily do rohu obrazovky, aby došlo k ověření správnosti údaje. Dovolil jsem si tento název použít i přesto, že obsah bude odlišný. Chtěl jsem si jen hrát.
Hrát si s lidmi, kteří mi dávají to nejdražší, co mají, svůj čas.
Dávají mi ho nevědomky. Dávají mi ho tím, že se zastaví ve svém běhu životem a přečtou si řádky, které jsem napsal.
Rád bych se dnes věnoval opět dvěma příspěvkům, které spojuje (tentokrát očividně), jedno téma, kterým je mořská voda.
Prvního příspěvku jsem se již nedávno dotkl obsahuje totiž zvláštní přísadu – NEKONEČNO
Jmenuje se VĚDCI NAŠLI ZPŮSOB, JAK VYUŽÍT NEKONEČNÝCH ZÁSOB PALIVA
Skoro bych si vsadil, že první Vaše asociace zněla
KONEČNĚ
Ta druhá již asi nebyla úplně pozitivní, ale to nechme stranou.
Ano vědci našli způsob, jak z mořské vody vyrábět vodík pro pohon elektromobilů, a to bez toho, aby zařízení, které vodík vyrábí extrémně rychle degradovalo právě působením solí, které mořská voda obsahuje.
Ač jsem se snažil poměrně dlouho, nepovedlo se mi nalézt originál článku, publikovanou studii, či odkaz na práci daných vědců renomované univerzity, a proto se mi nepodařilo zjistit, zda-li výraz NEKONEČNÝ ZDROJ použili oni sami, či jej předložil v této souvislosti pan Tomáš Malík, jemuž svět automobilů (z počtu publikovaných článků), není cizí.
Rád bych Vás nyní nechal přemýšlet o obsahu a podíval se na článek druhý.
Tento se v originále jmenuje „DIRTY SEA WATER BRINGS CAPE TOWN DESALINATION PLAT TO HALT“ což bychom mohli přeložit jako „ŠPINAVÁ MOŘSKÁ VODA ZASTAVILA PRÁCI V ODSOLOVACÍ STANICI V KAPSKÉM MĚSTĚ.“
Dalo by se říci, no a co?
Kdyby nepatřil Cape Town k největším městům Afriky a pitná voda vznikající odsolováním mořské nepatřila k důležitým zdrojům vody ve městě, které již několikátý rok naráží na stále rostoucí nedostatek vodních zdrojů pro své obyvatele.
Z článku vyplývá, že za odsolovací stanicí stojí soukromý investor, který vyhrál projekt, postavil stanici a nyní mu město dluží stovky milionů a neplatí.
Hlavním důvodem má být reálné znečištění mořské vody, které se tak výrazně změnilo od doby zadávacího projektu, že nyní stávající objednané technologie nestačí a poškozují se, či nedodávají vždy výsledek, který byl požadován, tedy NEZÁVADNOU PITNOU VODU.
Kdy o tom tak přemýšlím docházím k závěru, že by vědci slavného Standfordu mohli po investování stovek milionů do jejich projektu nekonečného paliva mohli narazit na malý, dalo by se říci, zanedbatelný problém. NEDOSTATEK NEZNEČIŠTĚNÉ MOŘSKÉ VODY, se kterou ve svém projektu počítali.
Přeci jen, nikdo od nich nemůže chtít, aby věděli, že nedílnou součástí mořské vody, stejně jako dnes již té říční a povrchové obsahuje látky v podobě mikroplastů a dalších dobrůtek, které s ochotou žíznivých přehlížíme, protože nechceme umřít žízní, či selháním jater.
Na závěr ještě jedna zpráva. V Himalájích odtává ledovec rychlostí, se kterou nikdo nepočítal. Je divné, že se tam nestaví Mlynářovi rybníky a nezasněžují, jak je to v době očekávaného nedostatku vody běžné v tuzemsku. Problém je bude možná v tom, že 1,65 miliardy obyvatel této oblasti států – Afganistán, Bangladéš, Bhůtách, Čína, Indie, Mayamar, Nepál a Pakistán neumí lyžovat, co říkáte?
It's not a question of 'if', but 'when'. Read more: https://wef.ch/2REAS0z
Zveřejnil(a) World Economic Forum dne Pondělí 6. května 2019