Dokáže moudrý telefon změnit chytrý?

Od štědrého dne roku 2018 jsem používal moudrý telefon NOKIA 6310i. O tom, jak změnil způsob používání mne samotného jsem Vás již několikrát informoval. Byla to změna tak výrazná, že jsem nakazil i ostatní, a to nejenom ty, kdo se mnou přišli do přímého styku, ale i ty na druhém konci linky.

Již když jsem začal s testem jsem věděl, že se budu chtít vrátit k používání telefonu chytrého, jen se jím nebudu chtít nechávat řídit, ale budu ho chtít používat stejně efektivně jako telefon moudrý, který bude odpočívat na mém pracovním stole.

Co bylo nutné změnit?

Jako první jsem si uvědomil, že nástroj, kterým chytré telefony řídí naše chování a způsob jejich využití, se jmenuje …..

N O T I F I K A C E

Ano, taková malá drobnost, maličkost, detail, který je vyzdvihován jako přednost.

Opak je pravdou.

Po dobu testování moudrého telefonu jsem s sebou nosil vždy s sebou i chytrý telefon, tento však sloužil hlavně jako databanka kontaktů. Co bylo důležité, měl jsem jej, až na výjimku, zeslabený.

Notifikace, jsem vypnuté neměl, jen mne nemohli rušit a zaregistroval jsem je až při pohledu na displej a zde je druhý háček.

Četnost pohledů na displej během dne, tedy četnost odemknutí, dosahoval před zahájením testu číslo 123. Sedmidenní průměr byl pak 70 odemknutí za den.

Na konci testu byl průměrný počet odemknutí chytrého telefonu za stejnou dobu na čísle 10. To znamená 7x méně často.

Zjištění zákeřnosti notifikací jsem si uvědomoval postupně a při plánovaném návratu zpět k chytrému telefonu bylo tedy mým prvním krokem vypnutí notifikací. Přiznám se, že jsem byl překvapen počtem aplikací, které notifikace obsahovaly a bylo je možno v rozhraní nastavení telefonu vypnout.

U mého telefonu se jednalo o STO DVACET aplikací a každá navíc může notifikovat až třemi způsoby.

Číslo zní neuvěřitelně, ale je to skutečně tak.

Vypnul jsem jich 118 a ponechal jen volání a SMS

Od okamžiku, kdy jsem tak učinil, se mi během psaní tohoto článku, nepřipomenul telefon ani jednou, což je pří mém objemu práce na sociálních sítích, či e-mailů v poště, takový malý zázrak.

Notifikace jsem vypnul v pátek večer a jsem zvědav, jak dopadne noc.

V každém případě si již nyní myslím, že tento krok ovlivní nejen četnost mého kontaktu s telefonem, ale i životnost baterie, kterou má chytrý telefon podstatně chatrnější, než ji má telefon moudrý.

Je ráno. Na displeji ani jedna notifikace. Fascinující.

Těším se až zapnu zvuk a bude všední den. Zatím jej nechávám vypnutý, o víkendu totiž není třeba.

Pokračování příště

Vaše mobilní Klíště.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář