Dostatek jako zbraň

Rovnováha. Přírodní zákon, který člověk vzal do vlastních rukou, aby ho popsal, překroutil a použil pro vlastní prospěch. Znaku soudnosti zavázal oči a pro jistotu naplnil obě ruce, aby nemohl někdo říci, že spravedlnost byla vzata do cizích rukou.

To, že nedostatek je prostředkem ekonomického růstu, jsem již opakovaně psal. O tom, že nadbytek je možné použít shodně se dnes rozepisuji poprvé.

Dělám tak proto, že stav první poloviny března 2020, je toho ukázkou, jak ukazuje hned na několika frontách.

Všechny tři spojuje jedno, peníze.

Zatímco největší ropná pole na arabském poloostrově dávají stále stejně ropy, klesá s vývojem vozidel na jiný, než spalovací pohon, zájem o tuto surovinu a v klesajícím objemu odběru je třeba urvat ten největší koláč a to co nejdříve. Nechat vykrvácet druha, jenž změnil se náhle v protivníka, je jednou z nejsnadnějších cest, jak si přivlastnit jeho díl.

Zatímco jedni nadávali na nedostatek možnosti vyvětrat své lyže a zimní vybavení, těšilo druhé, že nebudou mít tak hluboko do kapsy, nebudou-li muset utratit tolik prostředků za dodávky energií a tepla. Odměnou za teplou zimu, přebytek teplot, však zaplatí ještě dráž těm, kdo teplo vyrábějí, protože jim, za již dodané, prostě a jednoduše bude zvednuta cena.

Letadel je dost, linek též, jediné, co chybí jsou lidé, kteří by jimi cestovali. Systém rezervovaných oken pro přistání a odlet je však nastaven, proto raději budeme platit miliony za vysílání bludných oblačných holaňďanů, než abychom o ně přišli, říkají zástupci leteckých společností.

To vše pak na burzách roztáčí modlitební mlýnky profitu směrem, který všichni chtějí, neuvědomujíce, že jej nedokáží zabrzdit. Z radosti roste panika.

COVID-19 je indikátorem stavu společnosti a zranitelnosti novodobé ekonomiky postavené na jediném principu „VÍC“. Je jedno čeho, či co, jediným kritériem úspěchu je dosažené množství.

Suroviny, Výrobky, Ropa, Cesty a nad tím vším vznášejí se jedničky a nuly

V době pandemie je zářným příkladem vystupování představitelů tuzemské vlády, která na rozdíl od zahraničních souputníků, rozhodla se svou nenahraditelnost dokázat nekonečným vysíláním seriálu na téma MY TO MÁME POD KONTROLOU a její představitelé deklarují 24 hodin denně, že to jsou ONI, kdo pomohou, ONI, kdo dají peníze, ONI, kdo ví nejvíce.

Jen pro srovnání, v Holandsku, které mělo 9.března 321 nakažených, je stránka ukazující aktuální stav infikovaných a případných obětí aktualizována 2x denně, neschází však na mí mapa, indikující četnost výkazu dle zaznamenané lokace.

Na tuzemských médiích ukazujeme svět, na „DOMA“ se však zapomíná

Není to zvláštní?

Proč je vlastně špatně, když je najednou všeho dost?

Protože když nejde o peníze, nejde o nic

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář