I noviny se mění

V rámci projektů INDUSTRIAL UPCYCLING mám možnost nalézat nejrůznější zajímavosti a poklady. Věci kdysi běžné, které stávají se vzácné a ještě vzácnější, a to jak ve smyslu zpracování, tak i informací, které nesou.

V jednom z posledních projektů jsem narazil mimo jiné na poklad v podobě starých novin. Novin z roku 1992 a 1993. Při jejich studiu mne kromě obsahu, zaujala ještě jedna skutečnost a tou je fakt, že i vydavatelé novin, přešli na cestu „optimalizace“ pro nás uživatele.

Podívejte se na noviny z roku 1992 ve srovnání s těmi z května 2017

Nepřipadá Vám něco zvláštního?

Mně ano.

Písmo, používané v roce 1992 bylo téměř o polovinu menší.

To znamená, že i obsahu, který noviny přinášely, bylo 2x více.

Kdy se tato změna udála Vám nepovím. Papírové noviny nečtu již od roku 1998, kdy jsem přešel na zdroje internetové. V nich si písmo mohu přizpůsobit.

Rozdíl je však skutečně obrovský

Proč?

Osobně si myslím, že důvodem je úspora nákladů. Nákladů na informace. Nákladů na papír. Nákladů na tiskové medium, i samotný tisk. Co na tom, že opak je skutečností a noviny stejně již více než dvě desetiletí, s důrazem na to poslední, živý jen placená reklama a články skryté.

Zde je dobře vidět, že změny přicházející postupně, a to i když jsou to změny k horšímu, nevnímáme a naopak, bude-li nám někdo tvrdit, že to vlastně dělá pro nás, jsme mu ochotni ještě poděkovat, protože nemáme čas, se ohlédnout a pochopit.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář