Já neuplácím, Já jen lobbuji

V novinách iDNES se v první den roku 2019 objevil zajímavý článek na téma miliard „investovaných“ na lobbování v institucích Evropské Unie a přímo v Evropském parlamentu a jeho komisích. Není to poprvé, ve stejných novinách, jen před jejich koupí soudruhem prezidentem, již takový článek zveřejněn byl, jen jeho obsah byl jiný.

Zde je link na článek z 1 ledna 2019

Zde je link na článek z 31 srpna 2007

Jen pro zajímavost, i když ne zcela k tématu, jedna kvízová otázka. Víte kdy Andrej Babiš koupil Nakladatelství a vydavatelství MAFRA?

  1. 2011
  2. 2013
  3. Nikdy

Zkuste odpovědět bez nápovědy bratra google, jsem sám zvědav, zda-li budete úspěšní. Správná odpověď je v závěru dnešního příspěvku.

Zatímco starší článek má jmenovitou autorku a tři komentáře, je ten nový, podepsaný zkratkou kan, napsán mužem a má v době psaní tohoto příspěvku 538 komentářů.

Zatímco starší hovoří o lobbismu jako o standardní formě podnikání, ukazuje ten druhý, že je to vlastně velké loupež.

I přes velké rozdíly, mají však oba články společného jmenovatele.

Je jím účelovost, či chcete-li poplatnost době (a majiteli)

Kde skončila autorka prvního článku nevím, nepodařilo se mi ji dohledat a je možné, že se vdala, vzala si příjmení manžela s stala se novou osobou s novou identitou. Kde je, a jak to tak vypadá, i bude autor druhého článku, se dohledá snadno, sedí totiž stále v redakci iDNES a z tónu jakým píše a vychutnává si témata psaná na objednávku majitele periodika, to vypadá, že má našlápnuto k zářné kariéře a mluvím-li o kariéře zářné, je nutno podotknout, že tato může zářit spolu s (ne)majitelem iDNES. Na hradě se totiž v pozici mluvčího prezidenta redaktorům údernických článků nedaří vůbec špatně, a tak je možné, že jedno povolání brzy vymění druhé. Ovčáčka může nahradit Kantor.

Pan Kantor ve své ohnivé řeči plné miliardových úplatků a úniků zapomněl zmínit jednu maličkost. Je jí skutečnost, že společnosti konsorcia AGROFERT a to ať ty, ke kterým vedou nitky viditelné, či ty, k nimž nataženy jsou spíše saturny, do nedávna patřily k těm, kteří pro lobbisty v Bruselu a EU měli mnohem více, než jen dobré slovo.

Ono totiž platit evropské lobbisty za evropské peníze je docela švanda.

Nikdo není proti. Všichni jsou spokojení a snaha všech je dostat více peněz.

Možná, že se ptáte, kde se vzal onen ohnivý brk v ruce zapáleného obhájce pravdy.

Vložila mu ho tam sama proradná Evropská Unie

Proradná proto, že nejdříve peníze nabízí a vnucuje, aby potom říkala, že žádné nedá a že by měly být vráceny, protože nebyly použity v souladu s pravidly, která sama nastavila a neumí či spíše nemá chuť jejich dodržování kontrolovat.

Na soudruha prezidenta se nesahá.

Tak dejte ty pracky pryč, nebo bude hůř.

Na závěr si dovolím ještě jednu kvízovou otázku. Jak dlouho si myslíte, že byl pan Lukáš Kantor autorem redakce iDNES v době publikování jeho článku?

  1. 4 týdny
  2. 4 měsíce
  3. 4 roky

P.S. slíbil jsem odpověď na kvízové otázky. „B“ je správně v obou případech, tak blahopřeji všem, co odpověděli i bez nápovědy správně a rád bych zdůraznil, že správná odpověď nezakládá nárok na odměnu.

P.P.S. v polovině měsíce ledna se ve stejných novinách objevil další článek odkazující na nový připravovaný zákon, který by měl lobbing udělat transparentní  a když ne, pak hrozí až 100.000 Kč pokuty. Přemýšlím, který z lobbistů si tento zákon napsal, protože pokuta ve výši nižší než 5% standardní odměny, přeci stojí za právní ochranu, co říkáte?

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář