Jak těžké je číst

O co snadnější je psát, o to náročnější a těžší je čtení. Ne proto, že bychom nezvládali abecedu, ale proto, že si ji čím dál častěji zaměňujeme za obrazy, a obrazy snažíme se vklínit do textů místo slov. Říkáme tomu vývoj. 😊

Zpět k symbolům namísto slov stvořených z jednotlivých písmen.

Články v tisku i na internetu jsou čím dál kratší

Informace jsou předkládány v podobě snesitelné většině a pochopitelné všemi.

Na knihy je málo času

A tak si je raději pustíme do uší a vnímáme je za jízdy autem

A tak se slova přeměňují ve slova a obsah mizí bezeslova.

Miluji čtení, i když čtení za účelem korekce vlastního textu je pro mne také těžkou záležitostí. Píši totiž řádky proto, abych často skryl pravý význam mezi ně, tak jako se chřest schovává v nekonečných hromádkách hlíny rozmístěných na poli.

Nejsem spisovatelem

Na to nemám ni školy, ani vzdělání

Jsem spíše písmotepcem a snažím se své myšlenky vytepat na digitální desku svého displeje prostřednictvím kláves svého notebooku.

Nezapomenu na první setkání se psacím strojem svého dědečka.

Kráskou v černém, která dokázala v pod jeho prsty dělat rámus větší než projíždějící lokomotiva. Kulaté klávesy a před každým návěštím hlasité zacinkání upozorňující kolemjdoucí na další řádek.

Vím, že dědeček psal, přesto jsem jeho texty měl možnost číst jen sporadicky.

Psal do školního tisku, psal do kroniky, jen pro sebe nepsal a věnoval se spíše čtení a jeho dar číst, daroval mi do kolébky spolu s knihami, které v jeho knihovně jako kdyby ztratily myšlenku na stárnutí a sešlost věkem.

Knihy mne doprovázely od malička

Ale až u dědečka jsem dostal možnost knihu číst dotykem svých prstů i čichem svého nosu.

Karel Čapek v první vydání.

V soumraku lidstva

A další a další a další

Knihovna není nekonečná jako ta rodiny Fürstenbergů na hradě Křivoklátě. Nemá 300.000 titulů ani první, ještě rukou psaná díla, přesto je pro mne neuvěřitelným pokladem, kterým je i sám jejich vlastník.

Je pro mne těžké číst definice názorů, které by se měly stát mými názory a podprahově tak zasahují centra, aby vypnuly snahu MYSLET.

O to více však miluji knihy napsané mezi řádky a nezáleží na jméně autora, velikosti ani na ceně dané stanovenou ekonomickou hodnotou uvedenou na cenovce.

Hodnota je ve slovech

Je těžké číst, o to více se však na každou novou řádku těším.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář