V minulém týdnu jsem Vás informoval o úspěchu, kterého se mi dostalo výběrem k účasti na mezinárodní soutěži nazvané CEEHACKS2017. Firmy ŠKODA, MICROSOFT, či SIEMENS zde sbíraly nápady pro rozvoj a ty mé pocházely z oblasti čisté mobility.
Tyto řádky píši dva dny před zahájením, protože akce, které bude trvat od čtvrtka do neděle by měla být skutečně náročnou činností, kdy jak se říká pojedou hlavy i stroje nonstop, aby představily to nejlepší. Věřím, že stejně jako já pochopí publikum, že to nejlepší přichází ze stáje E-MOTIONEERS, ale uvidíme.
V každém případě jsem chtěl podotknout, že soutěž tohoto typu mne vždy lákala a své přihlášky jsem poslal za ta léta dobře do několika desítek, problém v mém případě byl v tom, že jsem se vždy (stejně jako nyní) ucházel s projektem fyzickým, tedy ne aplikací, či virtuální realitou, ale s výrobkem z technického masa a kostí, na který si bylo možné sáhnout a vyzkoušet, nejenom ho prohlédnout.
Zároveň mé znalosti nesahají ani k 3D počítačovému modelování a na svém gymnáziu, jsem si mohl dovolit rýsovat své rysy, po zanesení technického pera, ořezanou špejlí.
Právě toto, mne často vyřazovalo.
Neuměl jsem v PC tak dobře malovat, natož vytvářet rendery. AUTOCAD je mi stejně blízký, jako PASCAL a většina mých grafických nápadů, nevzniknou-li jen na papíře, překresluji v programu MALOVÁNÍ, který je součástí MS Windows.
CEE HACK však nic takového nechtěl (a tím mi byl sympatický) jen doporučil všem, aby do přihlášky vložili motivační video a možná že právě ono, bylo důvodem, Proč se tým E-MOTIONEERS se mnou v pozici kapitána, do projektu dostal.
Předpokládám, že tušíte, jak silný musel být tým za kamerou, kolik lidí a času strávilo marketingové oddělení vymýšlením konceptu a kolik návrhů skončilo z důvodů nedokonalosti vyřčení myšlenky na skládce. I kdybych Vám to řekl a spočítal, pravděpodobně byste nevěřili, a proto si dovolím s Vámi video nasdílet a doporučuji se dobře připoutat.
https://www.youtube.com/watch?v=w7jsSpaE6IM
Protože je video v angličtině, dovolte mi překlad:
Ahoj, jmenuji se Michael Rada a když jsem přemýšlel, co mne motivovuje k účasti na CEEHACKS2017, rozhodl jsem se, Vám důvod ukázat na vlastní oči a vzal jsem si svůj vůz a rozhodl se zdokumentovat svou cestu do práce v Plzni. Vzdálenost je ca 2 km. Neabsolvuji ji touto formou často, mám totiž jinou možnost, možnost, kterou bychom chtěli ukázat i dalším. Těším se na setkání s Vámi.
Překlad jsem nedělal doslovný, ale obsah se povedl.
Jak vidíte, režisér, herec i producent se vešli do jedné osoby a na natočení měli čas mezi dvěma červenými v aktuálně permanentně ucpaném městě vozy s jediným pasažérem, kterým je často řidič. Je to tak i v autobusech, či tramvajích, kde nepočítám-li dopravní špičku bývá méně lidí než v osobním voze a přesto jezdí své trasy – PRO LIDI PŘECE, jen ti lidé se již proměnili v prach, který se vznáší od kol.
O CEEHACKS2017 jsem již psal, ale sám jsem zvědav, co nás čeká.
Nejen, že tvoříme tým lidí s jasným cílem, ale budeme podporováni i členy ze zahraničí, kteří se k nám a našim nápadům připojí ze zahraničí, například z USA a tak jsem zvědav, jak budeme schopni čtyři dny řešit devítihodinový časový rozdíl.
Jako vrchol paradoxu, vidím skutečnost, že místem konání je PRAHA, jediné město na světě, kde namísto upřesnění pravidel a jejich kontroly, došlo k zákazu osobní čisté mobility.
SEGWAY skutečně nepatří na chodníky.
To však neznamená, že tam nemají co dělat další prostředky čisté mobility.
Přeskočím-li oněch 48 hodin bez klidného spánku, s cílem vymyslet něco nového, inovativního, revolučního a hlavně čistého, pak se dostávám do třetího, finálního.
Člověk by neřekl, kolik práce dá stvořit shrnutí projektu, kterému již věnoval 48 hodin, do pěti minut. Říká se tomu PITCH a cílem je, zaujmout natolik, že budete zapamatovatelní.
Pro mne je každá prezentace stejným úkolem, jako nová role pro divadelního herce, až na absenci nápovědy, stojíme na prknech, které znamenají svět a pro někoho se mohou stát podestou na cestě do oblak, pro jiného předsálím pekla.
Své prezentace nikdy při přednáškách nečtu, učím se je nazpaměť, a to včetně časování tak, abych byl schopen splnit a dodržet přesně časové okno. Výjimkou tomu nebylo ani v tomto případě, kdy jsem předchozí noci došel k výrazné změně, kterou mi ráno před vystoupením potvrdili oba členové týmu, jako vhodnou.
A jdeme na to, krásné průmyslové prostory schované v břichu matičky Prahy. Prostor, o kterém lidé, pracující nad ním, či bydlící opodál, ani nevědí otevřel svou náruč 20 týmům ze 13 zemí, aby řekli, kam je 48 hodin bez spánku dovedlo.
Nás dovedlo k projektu a produktu, jemuž jsme dali název
POWER E-NJOY
Nese v sobě více výrazů, než na první pohled vypadá. Má sílu v jádru a radost v obalu z čistého pohybu. Zde je tedy náš závěrečný PITCH a věřím, že i když náhodou nehovoříte anglicky, že pochopíte, kde je síla našeho nápadu a když náhodou ne, sledujte náš blog, tam brzy představíme českou verzi.
https://www.youtube.com/watch?v=UK9vuTaVZ4k&t=4s
Přeji Vám krásný den a těším se na místo, kde budu moci zavřít oči a nechat si zdát o světě bez odpadu a plýtvání, k jehož vzniku jsem svou troškou přispěl i já se svými partnery.