Součástí procesů zvyšování efektivity, které realizujeme v rámci INDUSTRIAL UPCYCLING projektů, učíme naše klienty používat metodologii 6R. Tato je kromě jiného zaměřena na schopnost odhalovat spojení v místech, kde byste to nečekali a kde, to ani očekáváno nebylo.
K tomu se Váže i samotný název tohoto příspěvku.
Ten totiž odkazuje na koncept izraelského studenta, který navrhuje, aby se využilo efektivněji teplo vznikajíc při praní a posloužilo k uvaření, či chcete-li k ohřátí jídla.
Celý koncept se jmenuje SOUS LA VIE a jeho funkčnost můžete vidět nejen na videu pod TÍMTO LINKEM, ale můžete se o něm dočíst i na stránkách jiného tuzemského serveru.
Nenecháte-li své mozkové receptory, aby okamžitě spustili poplach ve smyslu JÍDLO-PRAČKA-NESMYSL a zamyslíte-li se hlouběji, přijdete na to, že to až tak špatný nápad není. Mně osobně připomněl jeden z mých projektů, kterým jsem se přihlásil do mezinárodních inovační soutěže společnosti PANASONIC, kde jsem navrhoval využití otáček bubnu pračky, na výrobu elektrické energie.
Věřím, že bude mít Iftach Gazit, energii a podporu, na dotažení svého konceptu do konce, protože potenciál má, a ne zrovna malý.
A když jsme u potenciálu, co si myslíte o tom, že při každodenním balení svačiny a potravin, aby zůstali déle čerstvé, vždy nechtěně vytváříme další odpad, který vznikne po jednom, jediném použití, kdy automaticky ubrousek, či spíše potravinovou folii vyhodíte. Ti starší z nás si vzpomenou na plátěné sáčky, v nichž jsme si do školy nosili svačinu my a možná se zeptají, proč se s nimi vlastně skončilo.
Dobrá otázka, k níž bych dal dvě odpovědi
I tenkrát byly samozřejmě ke koupi ubrousky, ale často se jednalo o barevné, používané často jen k dekoraci, či v okamžiku slavnostních příležitostí jakými byly svátky Vánoční, Velikonoční VŘSR a dalších oslav.
Zajímavé je, že to bylo ve stejné době, kdy na celý panelový dům stačil jeden kontejner na odpad, vyvážený jednou týdně a nikdy, ale skutečně NIKDY přetékající, a to ani v době oněch zmiňovaných svátků.
K tomu, aby se doba „bezodpadová“ mohla vrátit zpět napomáhají i další projekty a ty, zaměřené na obaly a obalové prostředky, s cílem nahradit jednorázovou systémovou chybu vratným produktem. Jedním z nich je „včelí balení“ či chcete-li BEEWRAPS. Které můžete vidět nejen na stránkách výrobce ukrytých pod linkem výše, ale jeho použití dobře ukáže i video schované ZDE.
Výrobek je opět postaven na již existujících materiálech a výrobcích, ale je jim přidána maličkost – jejich propojení v dosud neexistující podobě. Právě to činí tento výrobek geniálním, a to nejen v zachování jeho přírodních a přirozených vlastností, tedy i přirozenou odbouratelnosti, ale i v tom, jak snadno je možné ho používat, a to opakovaně a bez ztráty původních vlastností.
Jedná se o přírodní organický textil napuštěný včelím voskem a to procesem, který vznikl díky několikaletému vývoji, který byl nutný ke stabilizaci celého řešení.
Krásou je, že onu tvárnost, až !epivost, známou například ze strečové folie si BEEWRAPS získá díky teplotě rukou člověka, který s ním pracuje. Vícečetnost použití pak garantuje snadné možnost omytí, či vyprání.
Jak vidíte, možnosti jsou všude a naše metoda 6R Vám je pomůže odhalit, je tedy jen na Vás, chcete-li stavět svou budoucnost na špičkách odpadových pyramid, nebo na stabilních kvádrech INDUSTRIAL UPCYCLING.