Česká republika je rodištěm nejedné špičkové společnosti zabývající se ochranou proti systémovým chybám způsobeným zvenčí. AVAST, i JABLOTRON, LOGIO, i TURRION router, a mnoho dalších vyrazilo z tuzemska na úspěšnou cestu do světa. Rád bych věděl, kdo najde odvahu a přidá se ke mně.
Rozhodl jsem se totiž vyhlásit boj jedné z největších a nejbolestnějších systémových chyb na které jsem narazil, a to jednorázovosti a to primárně u obalů a spotřebních výrobků.
Není to pro mne žádná novinka, či pole neorané, naopak, tématu se v rámci své činnosti věnuji již několik let každý den a k definování tohoto nového cíle mého podnikání mi pomohli účastníci posledního workshopu který jsem v raze vedl na téma LOGISTICKE INOVACE v PRAXI.
Díky interaktivní komunikaci a diskuzi se mi podařilo vydefinovat korektní název pro tento problém
JEDNORÁZOVOST JE SYSTÉMOVÁ CHYBA
Protože všichni účastníci do jednoho byli z tuzemských poboček nadnárodních firem, a každý dělal něco jiného, bylo pojítko v podobě odpadů a plýtvání velice jasně definováno.
A nejenom to. Všichni se shodli, a to včetně odborníka na balení, který mezi nimi byl, že největším objemem jsou jednorázové obaly, které se valí do závodů ze všech stran, aby je následně opouštěli v odpadových nádobách ve volné, či slisované podobě.
Toto se potvrdilo následně i při osobní návštěvě a prohlídce jednoho z pracovišť, kde jsme byli schopni okamžitě nejen identifikovat jejich potenciál (jednalo se o kartonové krabice), ale i dopočíst na místě ekonomický přínos, který by změna bezprostředně vyvolala.
Konkrétně se jednalo o kartonové krabičky rozměrů 20×30 x 10 cm, které jsou dnes zpracovávány po svém vyprázdnění a odhození do kontejneru, lisováním a nadále jsou manipulovány jako sběrná surovina s výkupní cenou 0,80 Kč/kg.
Oproti tomuto zisku však stojí rovnou i náklad, kterým je měsíční nájem lisovacího kontejneru v ceně 750,-Kč/měsíc a jeho odvoz v ceně 2.500,-Kč/cesta.
Celkově pak, ve většině měsíců, zisk nepokrývá náklady a proces je ztrátový, a to s výjimkou dvou měsíců v roce.
V této ztrátě nejsou ještě započítány odvody společnosti EKOKOM, které také nejsou zanedbatelné
S ohledem na charakter tohoto „podnikání“ a charakteru výrobku, kterým obal, i po jeho vyprázdnění zůstává a zkušeností s podobnými projekty, jsme postavili jinou prodejní cenu a to 3,-Kč za kus.
I přesto že ve srovnání 0,80 a 3,00 vypadá zajímavě, není to tak zajímavý pohled jako 0,80 a 15,-Kč.
Teprve toto číslo však odhaluje skutečnost, protože to první srovnávalo hrušky a jablka a to, jak jsme se učili ve škole, není správné.
Číslo druhé je oproti tomu, převedeno do stejné jednotky a to hmotnostní, jeden box totiž váží necelých 200 g.
Najednou, převedete-li si tato čísla do celkových objemů zjistíte, že namísto pravidelného červeného čísla, by mohla Vaše společnost vykazovat naprosto odlišené číslo, navíc napsané tučnými černými číslovkami.
Nevím, jestli tento převod dokážete udělat, ale stojí to za zkoušku, což jistě mohou potvrdit i lidé z managementu společnosti GENERAL MOTORS, která se touto cestou již vydala, a to před deseti lety a po třech letech zjistila že uspořila 3.500.000.000 USD.
Až začnete systémovou chybu odstraňovat ve Vašem závodě, rád Vám pomohu, stačí se zapsat do pořadníku.