Když je inteligence na škodu

Dnešní příspěvek je inspirován informací, která v okurkové záplavě českých mediálních domů zapadla. Poslední den měsíce července 2017 oznámili vývojáři společnosti FACEBOOK, že vypnuli umělou inteligenci (AI), kterou vyvíjeli. Důvod? Začala používat vlastní jazyk a oni mu nerozuměli.

Možná Vám tato zpráva připadá nezajímavá, nerelevantní na blogu věnovaném businessu a tvorbě světa bez odpadu a plýtvání, ale opak je pravdou. Jedná se o zprávu téměř klíčovou. Ani en tak proto, že jde o Facebook, či AI, ale proto, že se týká jazyka.

Jazyka, kterému rozumí jen vybraní jedinci

Jazyka, jehož použitím se vyhrávají nejen války (ENIGMA), ale i obchodní transakce.

To, že jazyk může být nástroj moci zjistili již první humanoidi. Osobně si však myslím, že ke zjištění došlo mnohem dříve, a i když se nejednalo o humanoidní bytosti, byl jazyk zvířat tím, co rozhodovalo o životě a smrti, o podřazenosti a nadřazenosti. Stačilo zařvat a soupeř se často klidil pryč, nechtěje být sežrán za živa.

Všimněte si jak tento „jazykový“ neverbální projev dokázal přetrvat celá tisíciletí. I dnes zvýšení hlasu (bez ohledu na obsah slov) slouží jako nástroj moci, nadřízenosti apod.

To ovšem byl jen začátek, to co pokračovalo bylo mnohem sofistikovanější.

Určitě to netrvalo dlouhou než se poté, co se lidé „rozmluvili“ objevili první jedinci, kteří namísto „standardního jazyka“ začali používat svůj vlastní. Mohli to být šamanové, kouzelníci a další „filutové“ kteří pochopili, že budou-li mluvit nesrozumitelným jazykem, budou mít v ruce trumfy, a tak začali dle své úvahy činit.

A tak šla doba dál a z jednotlivců, stávali se mocenské skupiny (například církve), které do dnešních dní mají jazyk vlastní, liturgický, ale i jiný. Nedá mi to nevzpomenout film MAREČKU PODEJTE MI PERO, kde pan profesor s úsměvem na tváři konstatuje, že i SKLADNÍK VE ŠROUBÁRNĚ SI MŮŽE PŘEČÍST VIRGILIA V ORIGINÁLE.

Kdo by si však myslel, že podobné náležitosti jsou věcí minulosti, mýlil by se a to velmi. Dnešní svět a to nejen ten obchodní je totiž zaplněn tolika tajnými jazyky, že jejich znalost, by zaplnila podstatně více slovníků, než znalost jazyků „přirozených“ živých i mrtvých dohromady.

Stačí zajít do IT a položit prostý dotaz, nebo do oddělení kvality, logistiky, plánování, analytiky, k řezníkovi, kadeřnici a tak dále. Čím výše v hierarchii, tím více roste potřeba využívat vlastní, tajný jazyk, kterému nikdo nerozumí.

Aktuálně odhalené kartelové dohody výrobců aut, elektroniky, odpadových společností, stavebních, politické provázání mezi sportem a penězi a mnoho dalšího vyžaduje více než jen krabici na víno. Šifrované telefony, komunikace, stránky bez obsahu, které dokáže přečíst jen ten, kdo má správný kód, takovéto věci jsou na denním pořádku.

Stejně tak na denním pořádku je objem plýtvání časem i zdroji (z nichž čas je jedním z nejdůležitějších, ale často opomíjených). Plýtvání, které souvisí s tím, že si lidé, kteří spolu komunikují nerozumí. Pod stejným výrazem vidí jeden „hot“ a druhý „čehý“.

Pan Mark Zuckerberg, zakladatel a vlastník firmy FACEBOOK je nejen jeden z nejbohatších lidí světa, ale i člověk inteligentní, překvapuje mne proto, že namísto prostého prohlášení o vypnutí AI, nezmínil, že je na čase začít balit. Jazyk je totiž jako voda, nelze ho vypnout, jen změní svou podobu a formu, ale zůstane a stejně tak jako u našich vlastních mozků, tak i u virtuální reality „ovládáme“ jen zanedbatelnou část prostoru a kapacity a jazyk, který vznikl tak již proudí prostorem a čeká jen na dalšího příjemce, jež pochopí jeho sílu.

Než však začnete balit, přesvědčte se ve vlastní firmě, že Vaši lidé mluví shodným jazykem a Vy s nimi.

Po napsání a uzavření tohoto příspěvku jsem dostal zprávu, kterou bych s Vámi rád sdílel. Dne 4.8.2017 jsem se dozvěděl o své nominaci na titul ZAKLADATEL ROKU (FOUNDER OF THE YEAR) vyhlašovaný v rámci CENTRAL EUROPEAN STARTUP AWARDS. Bude mi ctí, dostanu-li i Váš hlas. Na tomto linku stačí zvolit zemi (country) Czech Republic a kategorii (category) FOUNDER OF THE YEAR a stisknout tlačítko VOTE. Děkuji, že pomáháte i Vy budovat svět bez odpadu a plýtvání.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář