Knihy nejsou odpad

Mnoho z nás, má rádo knihy v jejich původní, papírové podobě. Já k těmto lidem patřím. Byl jsem k lásce ke knihám vychován a ani v době více než jedné dekády existence elektronických knih a jejich HW prohlížečů, čteček, stále raději vezmu do ruky knihu papírovou.

Počet tištěných knih je stále velký a knihovny, či jejich většina, stále nejsou nafukovatelné.

I proto mne potěšila informace o projektu, který knihy, které již nechceme, systémově umožní pustit dále do světa, a ještě za ně dostat část prostředků, které jsme vložili.

Projekt nastartoval a úspěšně realizuje tuzemská společnost, která i přes svou malou velikost, působí globálně a to, že se o ní nemluví v médiích považuje za plus, protože se může soustředit na svou práci, kterou je záchrana života knih.

Knihy kupuje a prodává

Využívá výhod elektronických médií a nabízí uživatelům snadnou možnost prodeje a jistoty, že kniha skončí u dalšího čtenáře.

Stránky projektu jsou na adrese, která přesně říká, co od ní čekat

https://vykupujeme-knihy-online.cz/

A tak to je

Postup je velice jednoduchý

Na stránce zadáte do okénka vyhledávače identifikační číslo knihy, tzv ISBN, tedy číslo, které najdete na obalu, ale i v samotné knize. Je to jakési rodné číslo každé knihy. Přiznám se, že mne překvapilo, že se tento kód, který mám s knihami spojenu už dlouho, se zavedlo v ČSSR až 1.1.1989. Ve světě jako první bylo použito v roce 1965 ve Velké Británii pro zlepšení evidence knih.

Již při zadávání čísla systém listuje v databází knih a zúžuje výběr, až naleznete Vámi hledaný titul

Když na něj kliknete myší, či prstem (dle typu ovládání vašeho počítače, či jiného přístroje se kterým pracujete, dostanete se na stránku s výkupní cenou.

Tato neodpovídá ceně knihy nové, ale je dokalkulována na základě hodnoty vycházející z cíle celého projektu, zachovat knihy při životě, podělení se o profit s prodávajícím a vydělat dost prostředků nejen na udržení, ale i rozvoj samotného projektu.

Systém je zatím limitován a slouží spíše pro prodej novějších knih, konkrétně knih od roku 2002 a to knih tuzemských. Není to tedy jeden z portálů zaměřených na získání co nevyšších částek za staré, či raritní knihy. Kromě jiného to znamená, kromě jiného, že se zaměřuje na knihy, kterých je nejvíce a bohužel ne vždy jsou to knihy kvalitní obsahem a jsou zaměřeny spíše na objem prodeje.

Projekt se mi líbí, a proto jsem se rozhodl o něm informovat čtenáře.

Nepovažuji ho za projekt CIRKULÁRNÍ, v žádném případě bych ho nenazýval RECYKLACÍ (ta je možná až u odpadu) a nepovažuji ho v této formě ani za UPCYCLING. Za co ho však považuji je, za zástupce INDUSTRY 5.0, protože systémově využívá bohatých existujících zdrojů a činí tak při respektování principů, které jsem do této první průmyslové evoluce vložil, tedy TRANSPARENTNOSTI, DĚLENÍ ZISKU a EFEKTIVITĚ.

Věřím, že se projektu bude dařit a těším se, že budu moci již brzy informovat o dalším rozvoji této zajímavé Malé Velké Společnosti.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář