Kolik stojí změna


To že jedna z ekonomických krizí probíhá právě nyní, potvrzují i kroky, které se dějí nejen ve světě, ale i v tuzemsku. Na ulicích se objevuje více lidí (bez práce), aby pak přibylo více těch, kdo kromě práce přijdou i o střechu nad hlavou. Továrny a firmy snižují počty pracovníků

A objem jimi generovaného odpadu souběžně narůstá a spol s ním i náklady spojené s jeho likvidací.

Bez ohledu na politické přestřelky a prohlášení představitelů vlády neznamená VĚTŠÍ STÁTNÍ DLUH, větší blahobyt, ale pravý opak a stejně tak větší hnojení, nemusí znamenat, že budou výrobky z pohnojených polí vyrobené, levnější, či dostupnější, opak je totiž často pravdou.

A v tomto prostředí vytváří Evropská komise další fond, FOND CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY, který je určen pro ty, kdo chtějí dalších třicet let dokazovat, že změna je možná, jenom něco stojí.

I přesto, že ekonomové, politici a odborníci tvrdí, že systémová změna nemůže probíhat bez prostředků, skutečnost je jiná.

JDE TO.

A nejenom, že to jde, ale ono to jde mnohem rychleji, než se stačí vytvořit směrnice, certifikáty, vypsat programy a na několika po sobě jdoucích konferencích slavně ohlásit, že změna je na cestě.

Změna může nastat tady a teď a možná právě nastává právě u Vás

Nemusíte se bát, neměníte se v mutanta, ani jste se nestali dědicem bohatého příbuzného jenž shodou náhod nese Vaše příjmení, vlastnil zlaté doly a zemřel při leteckém neštěstí a jeho věrný bankovní úředník by Vám rád převedl naspořené prostředky, aby nepadly do rukou zkorumpovaným zlodějům.

Nic takového.

Jen si uvědomíte, že na to, aby jste nevytvořili odpad, nepotřebujete víc než jen výrobek nehodit do koše.

Napadlo Vás třeba někdy, přinese-li Váš potomek, či Vy sami, ze školy, či z práce nedojedený rohlík, či chleba k svačině, že by nemuselo být špatné rozkrájený na kostičky smlsnout později?

A co třeba snížení MBQ k tomu, aby došlo ke snížení skladových zásob a v nich vázaného kapitálu

Můžeme však také občas dojít někam pěšky namísto autem

Nebo snad zhasnutí světel v kanceláři za krásného dne něco stojí?

Ano stojí, ale nejsou to peníze, finanční prostředky.

Stojí ZÁJEM O ZMĚNU

Tento zájem není postaven na slovním spojení TO MĚ ZAJÍMÁ, ale na skutečné ochotě daného člověka změnu přijmout a akceptovat. A to je právě něco, co například v politice a často i jinde neuvidíte, o to vícekrát tam však uslyšíte

TO MĚ ZAJÍMÁ či TO BY BYLO ZAJÍMAVÉ

Nebo

NA TO SE PODÍVÁME

Od těch samých lidí pak uslyšíte barvitě vyprávět, jak bude vypadat svět za 15, 20, 30 let a ti nejjistější v politicko-ekonomických kramflecích se pak nebojí rozvášnit nad podobou světa v příštím století.

Já vím jen jedno. Nezmění-li se slova ve skutečnost, svět v roce 2100 bude tam, kde je dnes, jen bude mít podobu obrovské tlející skládky kolem které budou kroužit už jen mrchožrouti.

Psáno 11.12.2019

P.S. Právě dnes, tedy více než 8 měsíců po napsání a předání k publikaci, mám tu čest prezentovat osobně INDUSTRY 5.0 a systémovou prevenci vzniku odpadu a plýtvání na největší konferenci indického průmyslu, kam jsem byl pozván, abych pronesl závěrečnou řeč. Pevně věřím, že tato řeč bude dalším milníkem na cestě do světa bez odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář