Jsem nekuřák, a přesto se článek o kouření stal jedním z deseti nečtenějších v historii mého blogu publikovaného během dvou let spolupráce s iDNES. Byl vydán 23.9.2014 a byl tedy zároveň jedním z prvních blogů na dlouhé, dnes již pětileté blogerské cestě.
Kouření povinně do škol – vychovávejme ekonomicky
Sklidil během několika hodin přes tisíc přečtení a k dnešnímu dni je to již dva a půl násobek. Tento článek byl jedním z prvních, který převzala s mým schválením, či ho „zcizila“ bez něj, i další média.
K tématu jsem se několikrát vrátil a dnes bych to rád učinil opět.
Důvodem k tomuto rozhodnutí byl jiný článek. Článek, jenž vznikl na základě zprávy ČTK a můžete jej najít ZDE. Tento je věnovaný zprávě vydané Americkým úřadem ro ochranu zdraví, který vyšetřuje náhlý výrazný nárůst plicních onemocnění ve 14ti státech USA.
Tento úřad totiž dává nárůst do souvislosti s používáním elektronických cigaret a tzv. wapováním.
Ano přesně s tím, o kterém tuzemská odbornice, o které jste již na mém blogu mohli číst říká, že wapování je lepší než kouření.
Přiznám se dobrovolně, že jsem také wapoval a to intenzivně
Bylo to ca dvacet let předtím, než se to stalo trendem
A nebyl jsem zdaleka sám.
WAP byl totiž název „internetu“ pro mobilní telefony začátku éry mobilní komunikace ve formě podobné té, jakou známe dnes. S ohledem na monochronost displejů a jejich velikost, bylo nutné internetové stránky upravovat do podoby, kterou tyto přístroje snesou a budou s ní moci pracovat.
Takto vypadala například wikipedia na telefonu SONY, a i když Vám to může připadat směšném byl to malý zázrak, který jsem se naučil nejen používat, ale i tvořit.
WAP neměl dlouhého trvání, i když v době, kdy uživatel platil za každý přenesený kilobajt byl (a to doslova) k nezaplacení. Relativně brzy totiž začal být nahrazován internetem přizpůsobujícím se displejům, aby následně přišly displeje přizpůsobující se internetu a jeho čím dál bohatšímu obsahu.
WAPování o kterém je však řeč ve zprávě citované ČTK je však odlišné. Je to forma legální distribuce návykových látek, o jejichž škodlivosti a návykovosti se ví již více než sto let a přesto, či možná právě proto“ sklidila nová forma distribuce čisté drogy rovnou do organismu majitele, či majitelky, takový úspěch.
Úspěch tak silný, že se ukázal, obsah pět let starého článku být opět prorockým, a to v plném rozsahu. Stačí se jen podívat na to, komu všemu kouření (wapování) přinese zisk a je jasné, proč byl a v tuzemsku stále zůstává, podporovaným ekonomickým nástrojem.
Kurzivou označené položky se vztahovali na standardní formy kouření, i přesto, například samovolně vybuchující elektronické cigarety už několik požárů způsobily, takže aplikovatelnost v případě wapu není až tak sporná, jak se zdá.
https://www.engadget.com/2019/08/28/north-carolina-sues-eight-e-cigarette-makers/
P.S. Jen týden před publikací tohoto článku zemřel politik, který se osobně zapříčinil o to, že tabákový průmysl dostal v Čechách desetiletou výjimku a tuzemsko, jako jeden z mála států Evropy a světa, nemělo žádný legislativní nástroj jak omezit a zakázat kouření v restauracích a na veřejných místech. Je zajímavé, že žádný z jeho truchlících politických kolegů, si na tuto drobnost ve svých vyjádřeních nevzpoměl a já tak musím udělat za ně.