Květnové vítězství – Ručně vyrobené montérky

S názvem dnešního příspěvku jsem měl problém. A to hlavně proto, že netuším, jak propojit dvě věci, které spojit chci, a to KVĚTNOVÉ PLZEŇSKÉ OSLAVY A skutečnost, že je během nich možné zakoupit historické vojenské nenošené ručně šité pracovní oděvy.

Začnu netradičně, obrázkem

Cena – 149,-Kč/set

Ano to jsou ony, modráky. S ohledem na původní způsob určení vybavené dokonce i prýmky na vyznačení hodnosti.

Otázkou, která Vám může vrtat hlavou jistě zůstává, proč byste si měli ve dnech oslav vítězství nad Německými okupanty pořizovat montérky. Mohl bych odpovědět PROČ NE, ale já Vám chci dát jiný, pádnější důvod.

Je jím možnost ocenit práci generace, která tuto válku zažila na vlastní kůži. Práci lidí, kteří přežili pět let nacismu, aby vpluli do čtyřiceti let komunismu a přesto, že často bojovali na správné straně, dostalo s jim za odměnu místo v uranovém dole, či jiném středisku táborů PRÁCE A ODDYCHU.

Já osobně druhou světovou válku nezažil, ovšem můj dědeček s nímž, mohu-li, rád povídám ano, stejně jako můj tatínek a má maminka se narodila jen čtyři roky po jejím ukončení.

Pracovní oděvy, o kterých mluvím také nezažili druhou světovou válku, ale byly schovány pro válku jinou, kterou v době železných opon plánovali plánovači mocipánů, kteří v srpu a kladivu viděli zbraně hromadného ničení, stejně jako v dobře vrhnuté hvězdici, u které šance na zásah, je poměrně velká, díky pěti ostrým cípům.

Oděvy byly ušity po šedesátém osmém roce, po rychlém osvobození od neviditelného nepřítele a dlouhým „mírem“ pod oháňkou viditelného a dobře slyšitelného přítele.

„Ja uže něgovorju po ruski, možno skazať, no paňimaju, potomu čto mně bylo nužno učiť sja“

Oděvy byly ušity pro jejich zaskladnění do skladů CIVILNÍ OBRANY, kde měli čekat na své brzké nasazení. Na nasazení, které nikdy nenastalo.

Když jsem tyto pracovní obleky uviděl poprvé, byla jich jen malá hromádka na místě, které z rozhodnutí lokálních politiků mělo býti zlikvidováno. Když jsem se rozhodl je zachránit, zjistil jsem, že jich je několik set setů, originálně zabalených, které jedny lidské ruce vyráběli pro jiné.

Rozhodl jsem se je nosit a dokázat, že práce lidských rukou, je na rozdíl od práce strojů, naplněna láskou a kvalitou promítnutou do každého stehu. Při práci, kterou vykonávám v továrnách se mi ani jednou nestalo, že by upadl knoflík, povolil se šef, či došlo k jejich roztrhnutí, na to jsou totiž příliš kvalitní.

JSOU

To je to správné slovo, a vysvětlení proč byste se měli v rámci květnových oslav zastavit v malé kanceláři číslo 11 vedle Kulturního domu PEKLO, v budově krásné, soukromým kapitálem rekonstruované Fišerovi vily, a pořídit si jedny, nebo vícery historické montérky pro BUDOUCNOST

BUDOUCNOST, KTERÁ NESTOJÍ NA POLITICKÝCH SLIBECH, ČI FREKVENCI KMITOČTU ROBOTICKÝCH RUKOU, ALE NA LIDSKÉ PRÁCI, KREATIVITĚ A UMU. BUDOUCNOST, KTERÁ STOJÍ NA VÁS.

Možná ještě nechápete, ale přijďte a změníme to.

Dám Vám ochutnat toho, co dokáže lidská práce.

Jen prosím zavolejte, či napište, abych mohl

Dveře do budoucnosti otevřít

Právě Vám

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář