Má Pracovna

Přesto, že buduji již čtvrtým rokem INDUSTRY 5.0, činím tak nadále z prostor Fišerovi vily v centru Plzně. Tato krásná budova s více než stoletou historií, kterou dokázala více než čas, poničit ignorance a nezájem strany, politiků a dlouho i památkářů získala nový život až v rukách soukromého vlastníka

A ten se o něj dělí s mnoha nájemci, z nichž jedním jsem já sám.

Památkáři tak dlouho přihlížející zkáze objektu, který mělo ve vlastnictví město a poskytovalo jej odborovým svazům se s příchodem soukromého vlastníka probudili a žádají ochranu a dozor nad každou změnou, která by měla proběhnout a která často, díky libovůli ochránců času, stojí mnohdy i násobně více než by musela.

Mnozí z těch, kdo mne navštíví poprvé se diví, proč nesídlím v továrně, vždyť za Evropské a dotační prostředky bych ji měl za hubičku a proč namísto paletovým vozíkem, přenáším všechny výrobky k uskladnění a vyskladnění v ruce do prostor bývalého protileteckého krytu.

Je to proto, že jsem s místem, v němž pracuji spojen více než pevně.

Není to smlouvou o pronájmu, je to energií a lidmi.

Jediné, co mi „nesedělo“ byl způsob, jakým jsem o svých prostorách hovořil.

Někdy jsem ho nazýval kanceláří, jindy skladem, anebo pracovištěm. Až v dubnu 2019 jsem našel ten správný název.

P R A C O V N A

Ano, to je ono. Má Pracovna.

Místo, kde tvořím. Místo, kde pracuji. Místo, kde vznikají koncepty i finální návrhy, kde testuji nevyzkoušené a zkouším neotestované. Místo, kam přicházím každé ráno, když jsem v Plzni abych měnil svět.

Má pracovna je místem kam nejen já, ale i moji návštěvníci přicházejí pro inspiraci.

Vrací se tak tak, jako se vraceli a vrací domů, do náručí lidí blízkých, do prostor tak známých jako byly ty, v nichž sami vyrůstali.

Je krásné pozorovat, jak se rozzáří oči i těm, kteří mají za sebou perný den a horu starostí. Těm, kdo pro červenou barvu v kalendáři nemají čas se nadechnout a vydechnout. Je krásné pozorovat jak bez ohledu na věk, pohlaví, povolání či stav těkají očima z jednoho místa na druhé, aby oči doplnili dotykem. Jak berou věci běžně přehlížené jimi samými a uvědomují si v probuzení mysli jejich krásu a dokonalost i v nedokonalém provedení, které jim dali mé vlastní ruce.

Je krásné nabídnu-li možnost přetvoření, neslyšel jsem jedinkrát NE, NEMÁM ZÁJEM

A pak, když poprvé vlastníma rukama změní tvar, či funkci, aby drželi následně výrobek vlastních rukou, jak tisknou ho k tělu jak tvora, jemuž právě dali život.

Kdysi dávno, když jsem se seznamoval se filosofií a náboženskými směry, které jsem pro zajímavost studoval jsem si přál poznat život v budhistickém klášteře, v odloučení v možnosti hluboké meditace vprostřed velehor, jež považoval jsem za nutnou k dosažení SATORI, či chcete-li osvícení.

Již nehledám.

Našel jsem je

Tím místem je má vlastní Pracovna.

Děkuji a zvu Vás k návštěvě. A nebojte se, ani popis místa, které mám tak rád Vám nezkazí okamžik překvapení. To Vás totiž čeká nejen na první návštěvě, ale na všech, které budou následovat.

P.S. Mou Pracovnu naleznete na adrese POBŘEŽNÍ 8, PLZEŇ, budete-li však chtít předejít zklamání ze zavřených dveří, prosím ohlašte se s několikadením náskokem, protože Váš i můj čas je třeba sladit jako základ harmonického jednání. Děkuji Vám.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář