S názvem dnešního příspěvku budou mít opět online překladače problém. Je možné, že kontrolní oddělení čínského svobodného internetu propadne panice a začne si vytrhávat husté černé vlasy každé ráno ztužené výtažkem kořene života.
To však nevadí, takový je život.
Dnes se spíše místo této věty používá jiná „To víš, to je byznis“
Jo Business, neboli po česku BYZNIS, to je jiná, hlavně ten za státní, či ze státních peněz, ten se dělá skoro stejně průhledně jako výplach ústní dutiny hlavy státu, vše přeci musí být transparentní, to se ví i na Čapím hnízdě.
V rámci své práce sleduji na internetu všechny zprávy týkající se prevence vzniku odpadu a ve čtvrtek, 18.1.2018 mi jedna přistála v mé e-mailové schránce a nesla titul
„Prevence vzniku odpadu na území DSO Nová Lípa“
Link na zprávu, mne přesměroval na placené stránky, zabývající se poskytování informací, které jsou a měly by ze zákona být zadarmo.
Nu což řekl jsem si, žadná hruška z jabloně nespadla a jal se hledat, originál aktuální zprávy.
Ten jsem sice nenašel, ale zato jsem našel její prvopočátek, který na stránkách úplně jiných nese název následovný
„Svazek obcí Nová Lípa podporuje domácí kompostování“
A byl publikován 2.8.2017
A to včetně přesné specifikace umožňující transparentní a efektivní výběrové řízení.
No transparentní?
Nejsem si jist.
Proč?
Přečtete-li si co si zadavatelé vydefinovali, zjistíte, že požadavky zadání splňuje jen jeden jediný výrobce.
Jestli je tomu skutečně tak a na to aby se mohlo ve svazku obcí kompostovat je potřeba jen tento jediný typ kompostéru, je vše pravděpodobně v pořádku, alespoň to tak vypadá. Ale je možné, že zdání klame a to už od první myšlenky.
Tou je totiž představa, že tento projekt je PREVENCÍ VZNIKU ODPADU
NENÍ!
A co navíc. Díky tomuto projektu budou obyvatelé generovat odpadu více, ne méně.
Jak je to možné?
Je to prosté, budete-li mít místo jedné popelnice dvě, zaplníte je obě, protože to je psychologie se kterou pracují odpadové firmy.
Díval jsem se na zadavatele, jedná se o krásné malé vesničky, v krajině jen minimálně porušené průmyslovou výrobou, o místa se zemědělskou výrobou, kde lidé dokázali již dávno v minulosti, a to prosím i bez plastových kompostérů za téměř 5.000,-Kč kus, s přebytky ze zahrádek a dalších zdrojů zacházet efektivně. Každá zahrádka svůj kompostér stlučený z prken v rohu měla. Každý zahradník a majitel ve správnou dobu kompost použil pro povzbuzení růstu a stejně tak se dělo i na polích.
Copak lidé v místě ztratili zdravý rozum, či schopnost přemýšlet dál než do peněženky?
Vsadím se, že ne.
A jestli se nemýlím, rád přijedu a ukážu, co je skutečná prevence vzniku odpadu. Ta totiž nezačíná v peněženkách, a nejezdí na úředních šimlech. Začíná v naší mysli a přístupu k životu samému a k prostředí v němž žijeme.