My to vyčešíme

Ne to není překlep, ale záměr. Nové slovo, které se možná zařadí do slovníků, když to navrhovaný Dernier nestihl. Vzniklo z chyby. Z překlepu. Z překlepu v komentáři, který jsem dal k příspěvku na sociální síti LINKEDIN.

Týkal se chování skupiny obyvatel, ale to není důležité.

Důležité pro mne je, že mi kromě zajímavého tématu k přemýšlení, přinesl právě toto nové slovo.

Ačkoli vím, že čeština má slov spoustu, udává se 300.000 slovních kořenů, říká stejný zdroj, že se jazyk stále vyvíjí, a proto přesný počet slov nelze určit. To je dobře, protože pak, možná dostane šanci i to moje.

Při uvědomění si své chyby, kterou jsem hned opravil, jsem si vzpomněl na svá léta strávená pod hlavičkou japonské korporace SUMITOMO, resp. její logistické divize. Tam jsem totiž zjistil, že je třeba rozdělit přístupy a postupy na dva, resp. na dvě

  • Japonská cesta
  • Česká cesta

Ten kdo měl možnost pracovat v Japonském prostředí, či s japonskými kolegy jistě ví, o čem hovořím, pro ty ostatní jen upřesním, že Japonská cesta znamená preciznost a systémovost (často až kontraproduktivní), zatímco České cesta znamená flexibilitu, agilitu, vynalézavost, bohužel nesystémovou (často až kontraproduktivní)

Po celou dobu práce ve společnosti, jsem se však snažil o to, aby se obě cesty spojily, protože dokázaly vytvořit tak silné prostředí, že by mu odolávalo jen málo úkolů.

Bohužel Japonští kolegové chtěli z Čechů udělat Japonce

A Českým to bylo jedno, hlavně že měli svůj klid.

Výraz VYČEŠIT tomuto přístupu trochu odpovídá a chtěl-li bych mu dát obsah, musel bych jej dělit generačně, jedná se totiž obsahově o téma komunikace.

Zatímco jedna skupina „virtuálních“ ˇobčanů, nekomunikuje tváří v tvář proto, že to dělá z displeje na displej, nekomunikuje nevirtuální zbytek proto, že je za to placen někdo jiný.

Budí Vás sousedé, zavoláte policii. Začalo hořet, zavoláte hasiče. Nedostanete účtenku, zavoláte státní bezpečnost. Zvykli jsme si, že to za nás někdo vyřeší.

VYČEŠIT NĚCO, TEDY ZNAMENÁ NECHAT ŘEŠENÍ NA DRUHÝCH

Má to mnoho výhod, Absence vlastní odpovědnosti. Možnost ukázat neschopnost druhých a tak podobně.

Přiznám se, že po nalezení výrazu VYČEŠIT, si uvědomuji, že není zdaleka použitelný a aplikovatelný jen v tuzemsku. Dobrým příkladem může být vyčešení firmy SEGWAY.

Založena Britem, byla nositelem inovace zvané SEGWAY. Po dobrovolném odchodu vynálezce a majitele z tohoto světa, přešla britská společnost do rukou amerických investorů, aby tito zjistili, že s ní nic nesvedou. Výrobky sice super, ale za jejich cenu si lidé raději koupí osobní vůz. A co víc, v Číně se začaly objevovat kopie výrobku rychlostí běžícího pásu. Vyřešit to měl soud. Místo něj to však vyčešila jedna ze nařčených společností a značku SEGWAY, se vším, co dostala od amerických investorů, spolu se třemi dalšími investory, koupila.

Zatímco firma NINEBOT byla v té době výrobce kromě jiného výrobcem nejlepší elektrické jednokolky na světě (dělali i transportéry typu segway, kvůli kterým byli žalování za porušení patentů), považovala investici do renomované značky za další krok automatického rozvoje, rozvoje, který

NENASTAL

NINEBOT totiž od koupě čekal, že světoznámá značka udělá vše za něj.

A tak zatímco ostatní výrobci elektrických jednokolek představovali ročně jeden a více nových, lepších strojů, představil NINEBOT až do letošního roku jeden jediný, který však svými parametry nesahal první generaci ani po kolena.

Letos se však NINEBOT-SEGWAY jak se oficiálně firma jmenuje představil stroj na který všichni čekali. Silný, velký mohutný a krásný a ……… nedokázali jej začít vyrábět (resp. do dnešního dne jej oficiálně nenabízí) a koupit jej lze jen přes prostředníky (v Čechách jsou již dva.

V druhé polovině roku, konkrétně koncem července pak představili dvě novinky

SEGWAY HOVERSHOES DRIFT W1

&

SEGWAY GO CART

První i druhý jsou však plagiáty výrobků, které již před nimi ukázal někdo jiný.

VYČEŠENÍ jako vystřižené z naučné encyklopedie.

P.S. perličkou je, že HOVERHOES původního výrobce jsem testoval dříve, než je SEGWAY vůbec představil veřejnosti. A možnost k testu máte i Vy, přijedete-li do Plzně. Takhle vypadalo seznámení s HOVERSHOES s mladými andšenci do jízdy na skateboardech, snowboardech, longboardech a dalších prknech v rámci Plzeňské SPORTMANIE 2018.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář