Kdyby skutečně ony řetězce chtěly přispět, pak by dali výrobky, které jim blokují sklady a regály, lidem, či organizacím sami a nepotřebovaly by, aby je koupili jejich zákazníci.
Tak to je.
Předpokládám, že skutečnost, že se tento fakt neprezentuje, nesouvisí s profesní slepotou, ale prostě zájmem lhát, protože to je vlastnost, díky které se lépe prostředky vybírají. Přidáte-li ke lžím ještě podtext sociální, nejlépe dojemné video, či fotografie, pak máte skoro vyhráno a i důchodci, nemající sami na jídlo, dají „vybrané“ potraviny“ jiným.
Profesní slepotou, či spíše dohodou o mlčenlivosti, mohou být maximálně postižení právě tiskoví mluvčí, k jejichž práci, stejně jako k práci reklamních a marketingových odborníků, patří šíření toho, co šířit mají, ne zkoumat, zda-li to je pravda, či lež.
Nevím, jestli to víte, byla v tuzemsku na podporu projektu vytvořen internetový portál nesoucí název POTRAVINYPOMAHAJI, na kterém je vidět profesionalita a s ní související hodnota.
Podíváme-li se na tento profesionálně zpracovaný web pořádně, zjistíme, že obsahuje mnoho cenných informací. Začněme od začátku – FOOD WASTE v ČESKU (Proč ne PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI nevím)
Zde se můžeme dočíst následující
„Předně: „tvrdá data“, která by prokazovala, jak mnoho a kterými potravinami přesně se v Česku plýtvá, neexistují. Vůbec první analýzu připravuje Ministerstvo životního prostředí, ale její výsledky budou známy až v průběhu roku 2016.
Existuje tak jen odhad, který zveřejnili v roce 2013 ekonomové. Spočetli, že cena potravin, kterou průměrný Čech či Češka za rok vyhodí do koše, bude činit přes 20 tisíc korun. Na hlavu to představuje až 170 kilogramů vyhozeného jídla. (Pro srovnání, v Evropské unii se ročně vyhodí 90 milionů tun potravin, tj. 180 kilogramů na obyvatele za rok.)
Je to vynikající, zase jsme na tom lépe, než zbytek EU, je třeba se bušit v hruď.
Přemýšlím kolik času strávili ekonomové u kontejnerů, na skládkách, ve zpracovatelských závodech, v zemědělských podnicích, či na samotných polích.
Nebo, že by se k datům dostali jen od stolů? Či je důvěryhodně získali ze sítě internetu? Nebo z ministerstva? V každém případě na to, jak dlouho tato iniciativa existuje, a skutečnost, že se potravinami plýtvá rok od roku více, je s podivem, že data mají být až v roce 2016.
Když jsme neuspěli v první části, třeba pomůže druhá, jmenuje se DATA A MĚŘENÍ
A tam se dozvíme, že VÍCE NEŽ POLOVINA ČECHŮ, JE OCHOTNA ZAJÍT DO OBCHODU, NAKOUPIT A ODEVZDAT POTRAVINY DO PŘEDEM PŘIPRAVENÝCH KRABIC.
No není to krásné a obchody jistě rády vyznačí, které potraviny pro potřebné, budou ty nejpotřebnější a když jsem se na ně díval v regálu všiml jsem si jedné zajímavosti, Většinou to byly ty, které jsem v těch regálech běžně nevídal, ne že by tam nikdy nebyly, ale jaksi byly vyměněny za jiné, prodejnější a byly přesunuty do tzv. skladových (neprodejných) zásob. Rozpoznáte to kromě jiného i z toho, že i přes dlouho trvanlivost, je bližší datum spotřeby, než datum výroby.
A tak bychom mohli pokračovat dál, HONOSNÉ TITULKY a pak nic říkající, či často ne zcela odpovídající obsah, vytvářející (dez)informační šum, díky němuž se sice dozvíte, kde se zapojit
Ale vůbec ne, kde začít.
Nevadí, dočetli-li jste až sem, řeknu Vám to já, když se ta informace na odborný web nedostala.
ZAČNĚTE U SEBE a ZABRAŇTE VZNIKU ODPADU
Pak nebude nutné pořádat ODPADOVÁ FÓRA a nekonečné konference na nichž se rozdávají medaile a ocenění za teorii, ale budeme moci dosáhnout skutečné změny, a to i přesto, že ti, co z rostoucího objemu odpadu profitují, z toho nebudou mít velkou radost.
Výše uvedená data, jsou totiž jen zlomkem skutečnosti, která je mnohem, mnohem závažnější.