Nové Brownfieldy – Urbanistický Odpad

Pojem Nové Brownfieldy jsem poprvé použil ca před 15 lety na jedné z logistických konferencí, které jsem se účastnil jako jeden z návštěvníků. Použil jsem ho, když jsem kladl účastníkům kulatého stolu dotaz, co se stane s budovami, kterými zaplňují „zelené louky“ poté, kdy nájemce odejde.

TO SE NIKDY NESTANE PANE RADA

Zněla odpověď zástupce jednoho z největších průmyslových developerů

NAJDE SE NĚKDO DALŠÍ

Zněla jiná.

„PROČ NAMÍSTO NA ZELENÝCH LOUKÁCH NEVYUŽÍVÁTE JIŽ EXISTUJÍCÍ BROWNFIELDY?“

„NIKDO JE NECHCE, JSOU NEPOUŽITELNÉ“, znělo jednohlasně.

Psal se rok 2004

Nyní, o 15 let později se nejen čím dál častěji objevují v médiích titulky, jako tento:

První české multikino zavřelo, z Galaxie v Hájích odešli diváci na Chodov

Ale ten samý muž, jen v jiné, vyšší pozici, nyní deklaruje jak ekologická společnost kterou vede, je, protože využívá všemi přehlížené brownfieldy.

Při dotazu na obsazenost budov, které postavili a případně provozují říká, že jich pořád není dost a pro vykrytí poptávky je třeba stavět další a větší a rychleji.

Je to zvláštní, protože zrovna včera jsem při cestě z jednání v areálu Borských polí viděl na budově nejen logo jeho společnosti, ale i informaci o tom, že je v areálu 18.000 m2 k Pronájmu. O 20 km dál stejné logo, stejný nápis, jen jiné metry čtvereční, a tak je to po celé republice.

Namísto starých, máme tu nové brownfieldy.

A opět, jak je u developerů a politiků zvykem, jsou ignorovány.

Proč by ne, zaplaceny byly již mnohokrát

Tak proč se trápit.

Před 15 lety se nikdo netrápil s odpovědí na otázku CO BUDE, až nebude původní nájemce. Po patnácti letech je to shodné. Na místo pravdy a skutečnosti o množství nevyužívaných průmyslových, ale i neprůmyslových budov, jsou prezentovány grafy ukazující, že výstavba musí pokračovat, protože prostor není pořád dost.

Státem dotovaná databáze Brownfieldů, která kdysi odstartovala kariéru dnešní „prezidentky“ jedné z lobbystických skupin je stejně mrtvá, jako budovy a nikoho to netrápí – THE SHOW MUST GO ON.

V zemi, kde zákony jsou toaletní

Nesmrdí pálené listí, ale budoucnost, která je v plamenech, kterých si nevšimla GRETA, ale jiní a to ještě před jejím narozením.

A ekonomický tisk zaplňují prázdné, ale o to atraktivnější titulky modifikované chuti čtenáře

Odpad zůstane odpadem a Plýtvání plýtváním bez ohledu na to, jak je budeme nazývat. Stejně je to se lží, které můžeme říkat pravda, ale lží zůstane.

Objem brownfieldů starých + nových narůstá, stejně jako objem odpadu a plýtvání. Stejně jako u nich však lze růstu předcházet, stačí jen jediné.

CHTÍT.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář