Obrazy a Odrazy

Dnes jsem měl možnost namísto letu nad krajinou, se touto procházet. Bylo krásně slunečno a krajina ukazovala spoustu svých kouzel bez použití kouzelné hůlky a zaklínadel získaných ve škole kouzel v tajemných Bradavicích.

Některá z kouzel pokusil jsem se zachytit čočkou svého fotoaparátu, resp. mobilního telefonu jehož záznamovou kvalitu snížil jsem na polovinu, aby se s fotografiemi dalo ještě vůbec pracovat a přenášet je z jednoho místa na druhé.

Jedna z fotografií mne natolik zaujala, že jsem se rozhodl s ní udělat malý pokus

Vzal jsem ji a otočil o 180° oproti originálu a položil jsem na sociálních sítích dotaz „která fotografie je originálem pravá, či levá“

Bylo velmi zajímavé sledovat, jak rozdílné byly odpovědi dle toho, kde jsem dotaz položil. LINKEDIN. FACEBOOK a TWITTER. Tři sítě, Tři skupiny uživatelů.

Výsledek není důležitý

Důležitější je proces a skutečnost, že vždy bylo těžké rozeznávat pravdu, ale v době stále se zdokonalujících technologií, které nasazujeme namísto vlastích smyslů, to zažíná mnohdy být téměř nemožné.

Hovoříte-li totiž s někým, kdo Vám lže, můžete sledovat jeho reakce, jeho oči, jeho ruce, gesta, postoj, či intonaci hlasu. Tyto nástroje nejsou k dispozici v digitálním světě.

Obrazovka bude stále stejně svítit, displej se nechvěje a kabely vedoucí ven se netřesou, ani nekříží před displejem, v případě, že si je přístroj vědom toho, že šíří lež. Často si to totiž neuvědomuje, je to jen stroj. A my jsme přesto ochotni věřit bez zábran všemu co nám dodá.

Čím je to způsobeno?

Bezmeznou důvěrou, nebo spíše nezájmem lámat si vlastní hlavu, když to někdo udělá za nás?

Není příjemnější, nechat rozhodnout druhé a jen následovat.

Je to pohodlnější, nemáme odpovědnost za své, ani cizí činy.

Bůh ví.

Snad i proto se k bohu obrací tolik lidí.

Jediné, co se mění je jeho jméno a příběh, který se upravuje dle potřeby těch, kdo jsou mu nejblíže.

Ten nový už používá jen zkratku

AI

A ta mu otevírá dveře I mozky všude kam vstoupí.

Nebýt nevěřících, již dávno by byl, byla, či bylo všude

Který je ten pravý?

Levý?

Možná Vás zklamu, ale originály jsou oba, jen se změnil úhel pohledu, ale fotografií pořízenou je skutečně obraz na levé straně, ale ani o něm bych netvrdil, že jen on je ten pravý, vždyť i on vznikl jen odrazem reality na klidné vodní hladině pomalu se zatahující ledem.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář