Odložte hodinky a najdete ztracený čas

Myslím to vážně. Odložte hodinky. Podíváte-li se na mé zápěstí neuvidíte je. Neuvidíte je ani zítra a pozítří, ani žádný jiný den. Přijdete-li do má Pracovny uvidíte hodiny, které ukazují za minutu dvanáct. Stále, bez ohledu na denní dobu. Neukazují totiž čas měřený, ale čas daný k zahájení akce.

Hodinky už nenosím nějakou dobu.

Dříve jsem je sbíral a miloval tvary a zvláštnosti, které mi přinášely, když jsem se snažil porozumět, kolik času vlastně je. Ručičkové mne moc nelákaly, digitální byly lepší, ale když jsem objevil binární, byl jsem v ráji a přesto mých 10 kousků leží doma v prosklené krabici a žádné neukazují čas. Displeje jsou mrtvé a ručičky se dávno zastavily.

Důvody proč o tom píši jsou dva.

Tím prvním je, že jsem si procházel historii svých článků na profesní síti LINKEDIN a narazil jsem v této kronice mého života a práce na datum, kdy jsem natáhl hodinky na zápěstí naposledy. Bylo to 20.3.2014.

Jsem logistik a jsem pyšný na to, že jsem vždy a všude včas.

Odložení hodinek, bylo pro mne stejně silnou osobní lekcí, jakou mi dala i NOKIA 6310i v pětiměsíčním testu používání v loňském roce.

Z nepřítele, který mne jako zaměstnance neustále honil z jednoho místa na druhé, se stal přítel, se kterým se rád zastavím na šálek čaje.

Druhým důvodem, proč jsem se rozhodl publikovat tento příspěvek právě dnes je, že je pro většinu z Vás dnešek prvním pracovním dnem nového roku, dobou, kdy začíná něco nového, a tedy i dobou, kdy jsme nejlépe po psychické stránce připraveni na změnu.

Odložení hodinek je změnou, kterou dokážete udělat Vy sami, hned. Nebude Vás nic stát.

Ve Vaší hlavě sice běží katastrofický scénář důsledků Vašeho činu, ale co když je to jen trailer se záběry, které ve skutečnosti nikdy neuvidíte. Teaser, či upoutávka, která z Vás má udělat platící diváky kteří nadšení a naladění přijdou a naštvaní odchází?

Nechci po Vás, abyste se zbavili možnosti podívat se kolik je hodin.

Tu totiž budete mít i po odložení hodinek, a to nejen jednu. Všude kolem Vás, i ve Vaší kapse jsou totiž další ukazatele času, na kterých si budete moci ověřit správnost svého pocitu vnímání času.

Kde bude rozdíl?

Rozdíl bude ve vzdálenosti a obtížnosti.

Máte-li hodinky na zápěstí, stačí natočit ruku a zrak a vše je jasné. Zase nestíháte.

Kdybychom implementovali na Vaši ruku senzor, který by tento pohyb zaznamenal, podivili byste se, že pohled na zápěstí učiníte i 200x denně a někdy toto číslo vměstnáte i do pouhých 8,5 hodin pracovní doby. Záleží jen na tom, kolik máte meetingů.

Dnes je první pracovní den roku 2020, roku se dvěma stejnými číslovkami, které se v poloze posunuté o číslo jedna znovu objeví až za dalších 101 let.

Myslím, že je na čase, abyste toto další století přestali věnovat boji proti času, bojí který je prohraný již před samotným vypuknutím a začali vnímat čas tak, jak je, jako přítele a druha, se kterým je každá chvíle dlouhá právě tak, jak je třeba.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář