Pluh – Dluh

Slova, která jsem použil v nadpisu se mi ozvala v hlavě jednoho sobotního rána a nechtěla ven. Když jsem pochopil po hodině přemýšlení důvod bylo prvním krokem tohoto rána zahájení psaní tohoto článku. Vypadá to totiž, jako kdyby mnoha lidem na jednom písmenku nezáleželo.

Je dost dobře možné, že se mi slova vybavila poté, kdy jsem opět z úst ministerstva financí slyšel v jednom proslovu slova o tom, jak se nám vede dobře a narůstá státní dluh.

Slova podaná v projevu bez emocí doplněném jedovatým úsměvem.

V návaznosti na tato slova mi hlava dodala jiná

Rada – Vada

Že by i zde došlo k záměně?

Myslím, že to je možné, protože jak jinak by bylo možné, že zatímco ostatní státy úspěšně integrují systémovou prevenci vzniku odpadu a plýtvání do legislativy s podpisem Rada, je v tuzemsku odkládána na hromadu nehodících se nápadů s nadpisem Vada?

Vzpomínám i na jednu píseň zpěvačky Lucie Bílé, kde stál následující text

HODINKY, NEBO HOLINKY, VONO JE TO JEDNO

Ovšem možná, že problém je zakořeněn mnohem hlouběji, v minulosti, kterou nezažili ani ti největší pamětníci. Možná že za všechno může PŘEMYSL ORÁČ, jenž při nabídce odchodu do státní správy odstavil pluh a s veselým pískáním šel, nedbaje bučení volů, kteří zůstali zapřaženi, ovšem bez směru a pohybu je začínali bolet nohy.

Na začátku toku 2020 se Britský tisk na chvíli odpoutal od Brexitu a při pohledu na českou scénu vyhodnotil jako hybatele organizátora protestů nazvaných Milion Chvilek. Muže, který lidu připomněl dobu, kterou neznal.

Stejně jako o deset let mladší Greta Thunberg, dokázal (na lokální úrovni) zvednout vlnu protestů

A další, a další, a další

Připomínaly mi kruhy na vodě, které vyvolá kámen, který dopadne na její hladinu. Nezáleží na úmyslu, jako na výšce a velikosti, jak dlouho kruhy budou postupovat a jak velký bude ten první. Na zamrzlé hladině kruh neuděláš, maximálně díru v ledu. Pošleš-li však po ledu kus ledu, pravděpodobně uslyšíš zvláštní zvuk nepřipomínající nic pozemského.

Včera mi facebook připoměl několik událostí minulého dne, jednou z nich byla událost z roku 2015, kdy jsem ve stejný den napsal: „Letošní zima trvala 7 dní“, v roce 2020, ve stejném dni věta doprovázející sdílení příspěvku zněla Letošní zima trvala 1 den, a to v případě, že zimou budeme brát čas, kdy krajinu pokryl sníh a krajinou město, kde žiji, tedy Plzeň.

Rok 2015 byl také prvním rokem, kdy se v krajině „objevilo sucho“

Ne, že by tam nebylo dříve, ale neobjevili po politici a média, zůstalo jen mezi lidmi a přírodou.

Studny vysychaly v době, kdy se měly doplňovat a namísto zimních lyžařských radovánek kola, koloběžky a jednokolky.

Na každém písmeně záleží, stejně jako na každém kroku, který učiníme, když o něm přestaneme milionkrát mluvit.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář