Podivné Předpovědi

V zimě, v níž schází sníh je mnoho milovníků zimních radovánek zklamáno pohledem z okna. Stačí si však zapnout televizi a poslechnout předpověď počasí, která říká, že za čtrnáct dní bude sníh a deprese je pryč. Namísto ní potvrzení objednávky pobytu na horách.

Objednané počasí

Objednaná radost

Než na zelených horách zjistí, že namísto sněhu, raší stromy v 15°C

Chvíli nadávání, Místo lyží procházky a projížďky na vypůjčených kolech a s nadějí pohled na předpověď počasí, která příště zcela určitě vyjde.

A ona nevychází

Namísto tepla zima, namísto zimy teplo.

Nikoho ani nenapadne, že omyl nemusí být omylem, ale záměrem.

Zaplacenou lží, která se dobře poslouchá. Dává totiž to, co čekáme – NADĚJI

Když už je poté, vyhlásí odborníci, že sníh už nebude a frustrace je pryč

Předpovědi předpovědí

Je fascinující s jakou pravidelností meterologové slibují na víkendy sníh a ideální lyžařské podmínky a to i přesto, že jen o několik hodin dříve předpovídali, že odtaje a už nenapadne.

Jako by to bylo počasí na přání.

A není?

Je to zvláštní, ale zatímco se odborníci na počasí mají problém trefit na několik hodin, či dní dopředu, ozývaly se již před začátkem tisíciletí neodborníci s tím, že namísto čtyř ročních období, budou jen dvě. Nikdo je však neposlouchal. Jediným titulem byly montérky a oborem servis klimatizací a chlazení.

Měl jsem v té době možnost s těmito lidmi pracovat. S lidmi, kteří již desítky let opravovali a servisovali chladicí pulty obchodů, mrazáky a chladničky v domácnostech, aby se později starali i o velká průmyslová chlazení a přibývající klimatizace. Klimatizace, které ke svému provozu potřebuje nejen člověk, ale i stroje.

Právě praxe jim totiž umožnila vnímat vývoj

Namísto čísel, grafů a analýz, dali na pocit a jejich ruce a prsty dokázaly odhadnout teplotu v rozmezí dvou stupňů

Firma, pro kterou jsem pracoval, již není, její pětasedmdesátiletý zakladatel a majitel ji prodal a ona postupně zanikla a mnoho z odborníků v letech odešlo na odpočinek, zatímco mladší dravci postupovali v kariérních žebříčcích od montérek ke kravatám.

Odborníci na počasí se přesunuli z krajiny do klimatizovaných prostor pracovišť, kde namísto na oblohu hledí do obrazovek a mraky sledují na radarech namísto toho, aby se podívali z okna.

V noci i ve dne stejné modré záření

A někde v pozadí jasné zadání doplněné odměnou za štěstí.

Deprese na vlecích a k nim představa o novém Špindlu za miliardy

Výstavba skiareálů jede a skutečnost, že sněhu bude čím dál méně, nikoho netrápí, protože předpověď počasí…

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář