Při pohledu z okna každý vidíme něco jiného. Jeden les, druhý pole, jiný ulice města, či náměstí, jiný továrnu a další zas chodník, či místo okna bude jen zeď. Při pohledu z okna letadle uvidíme jiný pohled než z okénka lodního, či okna jednoho z našich vozů. Přesto se všichni díváme z okna.
Pro dnešní blog jsem se vyklonil malinko víc, a tak namísto továrny, silnice, či chodníku plného ledu, vidím za hranice okenního rámu.
Dnes se podíváme do BERKLEY, ITÁLIE, SEATTLU a BRAZÍLIE.
Začneme pěkně od konce, od muže jménem Amarildo Silva. Kdo to je? Mladý muž, který proto, aby měl co jíst a získal peníze na dokončení školy začal zpracovávat staré pneumatiky. Nedrtí je, neseparuje kov, aby ho mohl prodat, napálí je (energeticky nezužitkovává), ale vyrábí z nich výrobky, které přežijí možná i jeho samotného. Dělá to i přesto, že všichni, včetně politiků říkají, STARÉ PNEUMATIKY JSOU PROBLÉM.
Nejsou, stačí jen nemít strach si ušpinit ruce. Níže je několik obrázků z jeho vlastního archivu.
V druhém příspěvku se podíváme do Amerického Seatlu ve státě Washington, tam totiž sídlí BAN. A tato organizace se rozhodla, že zkusí zmapovat, kde končí elektrospotřebiče odevzdávané za bohaté marketingové a finanční podpory státu do kontejnerů, které jsou součástí odpadových hnízd. Ekologie?
Budoucnost? Dobro? Kdepak, jde jen a pouze o peníze a co nejvyšší zisk z něčeho, co dáte, dovezete, s dobrým úmyslem na nejbližší sběrné místo, samozřejmě zadarmo a bez nároku na podíl z nemalého zisku. Více však ve videu
https://baselactionnetwork.app.box.com/s/neph5nth9kcj35p0y2uc6s047czxprlw
Při třetím vyklonění se podíváme do Itálie, kde začíná být uplatňován ZÁKON PROTI ODPADU. Je nazýván zákonem Dobrého Samaritána a jeho cílem je neničit a nevyhazovat to, co může ještě sloužit. Zde použiji jako ilustrační obrázek z tuzemska a nechám jen na Vás, zdali si myslíte, že vyhození byla správná cesta.
Posledním příspěvkem dnešního blogu je opět USA, protože tam Berkley, spadajícího do rajonu LA spadá. Ač jste si pravděpodobně původně mysleli (stejně jako já) že mluvíme o UK, čili Velké Británii, zemi jejímž synonymem dneška je BREXIT a nikoho už nezajímá, že jako první v Evropě certifikovala použití plastové drtě do asfaltu, či tepelnou kompresy jednorázových zdravotních plášťů, prostěradel a pomůcek, které v tuzemsku končí na skládkách, či jsou spalovány (oboje za velké peníze) bez užitku v kotlích.
V Berkley v USA totiž udělali zajímavý krok na cestě ke světu bez odpadů a plýtvání, uzákonili plnou odpovědnost výrobců za celý životní cyklus výrobku, a to bez výjimky.
Kromě jiného to bude znamenat, že nebude tak snadné jako u nás, dát ruce od svých výrobků v lesích, vodách, na polích a v žaludcích zvířat i lidí, pryč s odůvodněním EKO-KOM a slovy, ALE MY JSME JIM ZAPLATILI.
Pohledy z okna mohou být různé a díváte-li se z toho svého stále na stejný obrázek může se stát, že ho přestanete vidět takový jaký skutečně je. Před několika lety se můj pohled z okna bytu změnil na noční můru, či spíše denně-noční, protože několik měsíců zde (jak se ukázalo bez povolení) „rozebíral“ místní závod železniční vagony a to od šesti ráno do deseti večer s takovou ohleduplností, že jsem si dovolil ho ze svého okna natočit a poděkování umístit na internet.