Prezident na skládce aneb Skládka hledá Prezidenta

Nebudu dnes hovořit o našem státníkovi s nakloněnou hlavou plnou těžkých revolučních myšlenek a cigaretového kouře, nebudu hovořit ani o jiných státnících jenž mají na hlavách vlnu, či na očích dalekohledy, nebudu vlastně hovořit o nikom, skoro.

Budu totiž dnes mluvit o něčem.

To něco je velké jako Francie.

To něco dnes nemá pána.

To něco hledá prezidenta.

To něco je GREAT GARBAGE PATCH, neboli kontinent odpadu, plovoucí ne našich oceánech. Je jen jedním z mnoha, ale na rozdíl od ostatních se tento dostal do zpráv poté, kdy se zjistila jeho velikost a skutečnost, že tato odpovídá velikosti poměrně velkého státu a začaly se klást otázky, kde má tento stát hranice, vládu a kde prezidenta.

Podívejte se na detaily na linku níže.

http://inhabitat.com/could-france-sized-ocean-garbage-patch-become-196th-nation/

http://www.ladbible.com/trashisles

https://www.plasticoceans.org/

Nevím kolik z Vás se narodilo v době, kdy všichni lidé, kteří měli přístup k televizi, či alespoň rádiu, sledovali s napětím start každé jednotlivé vesmírné rakety. Korábu, který vyplouval do míst, do kterých se do té doby podíval jen Baron Prášil, Jules Verne a další ze snílků a bohatýrů našich snů.

 

Já se narodil sedm let před pořízením obrázku vlevo a právě takto jsem měl „modrou skleněnku“ před očima ještě před několika lety, kdy jsem se začal zajímat více o to, proč se tolik v průmyslu a domácnostech plýtvá.

Dnes je již obrázek jiný a namísto skleněnky se jedná spíše o hliněnku, a to zdaleka není vidět vše, co skládka jménem Země, již obsahuje.

Naše moře, oceány, ale i města a řeky a státy, pole, lesy, vzduch, to vše je plné odpadu v jeho nejrozmanitějších podobách. Odpadu, jehož růst těší ty, kteří ho podporují nejvíce tedy odpadové společnosti a politiky. Obě skupiny totiž z růstu těží nejen nárůstem své profitability, ale i důležitosti.

V minulých dnech proběhly v Plzni dvě akce, o jedné jsem se dozvěděl náhodou až v den jejího konání, o druhé až po něm. Obě se týkaly kreativity a udržitelnosti a obě ignorovali skutečnost, že právě v Plzni vznikla před lety společnost, která nenatahuje ruku proto, aby jako nezisková, žila z cizích peněz, či dotací, ale proto aby budovala svět bez odpadu a plýtvání a to výhradně z peněz, které si sama vydělá.

První akcí byl DESIGN THINKING FESTIVAL

Druhou TedX Plzen

Zajímavé je, že oba koncepty sleduji již delší dobu a oběma organizátorům jsem nabízel opakovaně spolupráci, nestál jsem jim však ani za odpověď, a proto jsem se soustředil na to co umím nejlépe, na změnu myšlení lidí a jejich získávání pro myšlenku tvorby světa bez odpadů a plýtvání.

Nevadí. Nenudím se. V čase konání obou jsem pracoval na fyzické změně. V jednom případě v průmyslovém závodě a v tom druhém v hotelu, jehož vedení to s minimalizací plýtvání a tvorby odpadu myslí tak vážně, že už dávno začalo a nechalo mne svou troškou, přispět.

P.S. omlouvám se za absenci obrázků a to včetně úvodního, ale jedná se o důsedek dalšího z hackerských útoků, po kterých zatím obnovujeme funkčnost celého systému.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář