Startup Štěstí

Již delší dobu se o mou společnost zajímají investoři. Je to vždy ve vlnách, kdy mne oslovují, navštěvují v kanceláři, zvou na konference a žádají o zaslání PITCHe, který by jim dokázal, že to, co dělám jim dává smysl.

Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí.

Zatímco ti první přišli na můj vlastní popud a interakci, ozývají se další bez zjevné reference. Když se zeptám, kde na mou práci a firmu přišli, říkají, že slyšeli, četli či zahlédli.

Ve většině případů se jedná o zkušené a ostřílené investory pohybující se ve světě startupů již delší dobu a mající za sebou několik desítek úspěšně zainvestovaných projektů, které jim nesou nejen peníze, ale i chuť na další.

Kdo si myslí, že lidé typu BILL GATES, či MARK ZUCKEBERG do startupů neinvestují, mýlí se, i oni patří k viditelným (bude-li to výhodné pro reklamu), či skrytým investorům. Takto šikovně se například dokázal skrýt zakladatel a majitel jedné z největších internetových platebních brán v projektu OCEAN CLEAN UP jeho „svěřence“. A i přesto, že po pěti letech bylo výsledkem investice 35.000.000 USD sebraných 2000 kg plastu a rozpadlá konstrukce zázraku z vany budovaná pět let, není na projektu nijak škodný. DO projektu šlo totiž přispívat nejvýhodněji právě převodem přes PAYPAL, který z každé transakce získal prostředky.

Jsou dva důvody proč i po pěti letech růstu nedošlo k dohodě s žádným z investorů

Tím prvním je skutečnost, že nehledám jen investora, ale partnera, který dá ruku k dílu a bude budovat svět bez odpadů a plýtvání společně se mnou a nebojí se toho, že si prací ušpiní ruce.

Ten druhý je prozaičtější.

Investoři totiž po prvních jednáních zjišťují, že IBCSD LAB s.r.o. nemá slabiny STARTUPU a je od počátku budována jako standardní komerční business, který počítá s růstem z vydělaných prostředků, ne z „darů“ které se brzy dokáží stát danajskými.

To se jim nelíbí.

STARTUPY totiž mají jednu velkou slabinu.

Od začátku své existence počítají, že přijde někdo s penězi a bude platit za ně.

Ano, přijdou o nějaká ta procenta ve vlastní společnosti, ale to přeci za nějaký ten milion stojí, že?

Problémem není to, že ztratí kus vlastnických práv, problémem je, že mohou ztratit vše co vybudovali, a to téměř lousknutím prstu. Připomněl mi to tuzemský startup CRYPTELO, po kterém jeden z investorů žádá okamžité vrácení vložených prostředků, nebo kompletní převzetí know-how, jako kompenzaci. Z pohledu obou stran, nesmyslná bitva. Z pohledu potenciálního nového vlastníka možnost získat za malé peníze velké know-how ve fázi, kdy stačí jen začít prodávat.

Přemýšlím, jestli se majitel společnosti přiková k bráně svého závodu, aby demonstroval svou odhodlanost a právo na své dítě. Myslím, že těžko, protože kovat se k jedničkám a nulám, které za jeho podnikatelským záměrem stojí, bude jen těžkou a kolegové a zaměstnanci?

Ti půjdou za tím, kdo místo slibů bude jim dávat plat.

Mnozí totiž zjistili, že virtuální realita, ať je sebekrásnější, jejich žaludky a žaludky rodin nenaplní a nepomůže jim ani veřejná snídaně, kam jednou za měsíc se mohou přijít nadlábnout.

Investoři investují proto, aby vydělali. Optimálně rychle a snadno.

Jsem rád, že se v tuzemsku pomoci předcházet STARTUPovým chybám věnují lidé, kteří si prošli firmami, společnostmi, pojmy obchod, vyjednávání, psychologie jim nejsou cizí a snaží se zabránit tomu, aby právě dobře myšlená myšlenka a výhled na haldu peněz nezastínil skutečný cíl.

Jedním z nich je například Kristián Gambiraza. Nedělá to krátce, tak se nebojte jej kontaktovat, věřím, že Vám dokáže pomoci, či Vás odkázat na někoho, kdo by byl pro Vaše potřeby a stadium rozvoje lepší.

P.S. víte že ani po letech existence výrazu STARTUP neexistuje jednotná definice? Myslím, že důvod je jasný.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář