T1U2

 

Ve světě obchodu a průmyslu a s nimi i logistiky jsou kromě peněz milovány zkratky. V Japonsku je tato láska vidět ještě lépe, a proto všichni znají 5S, SOP, KPI, BTI, EUR, TIER1 a další. Snad i proto má název dnešního příspěvku jen čtyři písmenka.

Původně měly být jiná TOUT, ale po zjištění významu slova v angličtině došlo ke změně zkratky. Tak jako tak je to stále zkratka pro čtyři Anglická slova

THINK

ONCE

USE

TWICE

V této podobě, resp. v tomto spojení přišla na svět 15.08.2018 a věřím, že se jim zde bude dařit. Anglicky mluvícím mohou připomínat české „DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ“ ale s tímto příslovím nemají nic společného.

T1U2 je totiž jedním z nejradikálnějších nástrojů prevence vzniku odpadu.

Je to nástroj tak silný, že dokáže, při správném nasazení a implementaci během jednoho dne zabránit vzniku

158.097.786.5435567.765.678.565.876.865.453.412.898.895.003.024.002 ks odpadků

Omlouvám se není-li číslo zcela přesné, ale v době, kdy jej čtete na displeji svého přístroje nebude zase tak daleko od pravdy.

T1U2 v překladu do češtiny znamená „Jednou mysli, Dvakrát použij“

Vysvětlení, či význam je prostý.

Namísto abyste věc, jež je ze své podstaty deklarována jako jednorázová, po prvním použití vyhodili, ji prostě použijete znovu.

Je zvláštní, jak dlouho mi trvalo, než jsem pochopil geniálnost ruské písně, kterou jsme si zpívali na Táboře Práce a Oddechu u Moskvy na nekonečných lánech plevele. Podívejte se na jedno její provedení, které jsem našel na youtube a speciálně pak na čas 3:45

Je mi jasné, že ne všechny jednorázové věci lze (navzdory geniálnosti textu výše uvedené písně) používat dvakrát, mnohé však ano. Můžeme začít jednorázovými plastovými lahvemi, které lze znovu naplnit, přes papírové kapesníčky a ubrousky, které neuděláme-li do nich při prvním použití díru, lze použít opakovaně, až po skleničky od hořčice, které ač měly být jednorázovým obalem, předávají se v mnoha generacích jako součást správné domácnosti.

V průmyslu je to stejné.

Kartonové bedny lze využít znovu, skleněné nápojové lahve, obaly, palety dokonce i mnohé fixace a výplňové materiály, a nejenom je. Využívat opětovně se dá mnohé a to včetně vody a dokonce i některých dalších provozních „tekutin“ resp. kapalin.

T1U2 je novinka, která tu vždy byla, jen jí scházelo pojmenování, vysvětlení, snad i rámcová definice, tu stále ještě v době psaní tohoto článku nemá, protože vznikla ve stejný den, jako tento příspěvek, co však má je síla, kterou dokáže měnit svět

Teď a tady

Bez dotací

Bez miliard na úplatcích politikům

Bez milionů těm, co úplatky dávají a statisíců těm, kteří svým podpisem a titulem stvrdí, že se vlastně nic neděje a jsme všichni v pohodě.

Věřím, že T1U2 uvidím ode dneška na stále více místech, protože není prázdným heslem, ale akcí, kterou dokáže realizovat každý z nás.

Vy i Já.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář