Vánoce Emoce

Jen co dveřmi zmizeli Mikuláš, Anděl a Čert, začínáme vyhlížet Ježíška, Santa Klause, či dědu Mráze. Zatímco první uspokojují čekatele většinou dávkou cukru a náhražky čokolády, je očekávaný návštěvník podstatně štědřejší, je tak štědrý, jak si to můžeme dovolit.

Ze svátku sblížení, stal se svátek konzumu.

Bez ohledu na skutečné potřeby, počítá se jen velikost, množství a cena.

Vánoční dárky většinou překvapí a někdy to jeden dokáže dělat rok co rok po 48 let. Takových je však málo. Většina totiž zazáří a následně skončí v zapomnění, nebo také v některé ze skladů na vrácené zboží.

Těch je jen v tuzemsku několik desítek a ten největší patří společnosti AMAZON a stojí u středočeské obce Dobrovíz na místě, kde se dříve pěstovaly brambory, obilí, kukuřice, ale i hrách.

Patří společnosti miliardáře Jeffa Bezose, jenž je dáván spolu s čínským Jackem Maa, za vzor úspěchu.

Co dělá společnost s vráceným zbožím, no přeci vše proto, aby mohla prodávat další

V roce 2018 ho například ničila

V roce 2019 ho například ničila

A ničí a pálí ho dosud

A ke svému záměru jí česká vláda nabídla investiční pobídky, které se nedaly odmítnout, hlavně byli-li jejich součástí i levné námezdní síly, které si nestěžují na bolavá záda, ani na nízký plat.

To čínský bratr ALIBABA má lepší strategii, odpad rovnou kupuje a prodává ho po celém světě bez možnosti jeho vrácení. A to i přesto, že ve smluvní podmínkách je možnost vždy uvedena, kdo by se však zatěžoval posíláním zpět a platbou poštovného, když věc stála pakatel a poštovné vyjde dráž.

Tak jako každé Vánoce, jsou i tyto pro mne zvláštní

Tolik lidí totiž slaví mé narození

Nikdy jsme se nepotkali, nikdy jsme se neslyšeli, a přesto cítím jejich radost sdílenou okamžikem sdílení.

Přemýšlím nad tím, jak by můj život vypadal, kdyby se moje maminka, která mi dala život rozhodla mne vrátit, jako nechtěný dárek. Byl by ještě?

Vím, že by to nikdy neučinila.

Můj život je jejím.

Nebyl pořízen na splátky. Nebyl pořízen na dluh. Nebyl kalkulem na lepší budoucnost.

Přišel jsem a byl jsem vítán a vím, že až za 14 dní dorazím, budu vítán stejně jako tenkrát, jen maminka bude muset při pohledu na mne zaklonit svou hlavu, tak jako jsem to dlouho při pohledu na ní dělal já sám.

Stejně jako svá slova, vážím i své dary. Nechci být Jackem Maa vydělávajícím na nízké kvalitě slibně prodávané v podobě drahých zařízení. Nechci být Jeffem Bezosem, pálícím a ničícím práci lidských rukou pro ještě vyšší zisky.

Jsem a budu Michael. Jsem a budu ČLOVĚK.

Emoce nejdou zatím reklamovat, dávejme je a nečekejme na Vánoce, radost jde darovat vždy i bez nutnosti útraty.

Přeji Vám krásný den, Vám všem.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář