Vaše Skluzavka do Pekla

Dobrý den všem. Rád bych Vám oznámil, že jste na tom špatně. Je možné, že to ještě nevíte, a bude obrovská snaha tuto informaci zatajit, ale je to tak. Příčinou je skutečnost, že generujete odpad a patříte-li k těm 98% podnikům, které mimo jiné generují i plastový odpad, pak jste doslova v pasti.

To, že nevíte proč, Vám není nutné zazlívat a nezlobte se ani na své pracovníky, protože jen málokdo má čas sledovat kroky vlády největšího světového dovozce odpadů – Číny a hlavně představitelů její vlády.

K mé práci tento přehled patří a vím, že čas po práci je nutné strávit prací, která mi pomáhá budovat a posilovat nástroje s nimiž pracuji a informace jsou jedním z nich.

Nyní však k meritu věci, či chcete-li k jádru pudla.

Důvodem k napsání tohoto, chcete-li varování, je skutečnost, že Čínský prezident, podpořený vládou jedné strany oficiálně zakázal od začátku roku 2018 dovoz 24 kategorií odpadu, mezi které patří a celou tabulku vede, právě plast.

Toto vyjádření není jen štěknutí psa, jak jsme zvyklý od našich vlastních politiků, či prezidenta, ale systémový krok, kterým bylo podání informace na WTO. Nemohu říci, že by šlo o podání návrhu, protože se již prezident a jeho rudý šátek již rozhodli a případné negativní vyjádření WTO na tomto kroku nic nezmění.

V mnoha destinacích se rozpoutala bouře, v tuzemsku se hladina odpadového, či chcete-li kalového rybníčku ani nehnula, protože odpadáři dobře vykrývají cesty, po nichž by se pravda mohla dostat k jejich klientům. Bouřce se nelze divit, protože jen ve vztahu USA – > Čína se za rok 2016 hodnotí o vývozu odpadu v hodnotě 5.600.000.000 USD, což nemá ani smysl přepočítávat na koruny.

Největší riziko, přitom nespočívá pouze na samotném zákazu a už zdaleka se nejedná o riziko jen pro ostatní státy, ale to si zatím pravděpodobně uvědomuje jen málokdo a už vůbec ne čínský Establishement (snad po přečtení své Číňany informuje pan Tvrdík, či jeho kolegyně paní Hrdá), bylo by to totiž třeba.

Hlavní riziko, které nastává, je riziko Časové, protože zákaz bude uplatněn již od začátku roku 2018, což znamená několik věcí.

Tou první bude skokový nárůst objemů exportu odpadu do Číny v následujících 3 měsících, pak ž to budou lodě těžko stíhat, ale jistě by šel využít tak hlasitě vychvalovaný vlak na nové hedvábné stezce, který by místo českého křišťálu, mohl vozit odpad.

Tou druhou bude skokový nárůst cen skládkování

No a tou poslední nedostatek objemu na existujících skládkách, který bude znamenat zakládání nových a urychlené schvalování nechválených spaloven odpadu.

Očekávám, že v příštím roce se ceny odpadových společností zvýší o 50 – 100%

A kde je ono riziko pro samotnou velkou sestru?

Je v tom, že 90% odpadu, který svět vyprodukuje, pochází z Čínského zboží se zkrácenou dobou životnosti a z obalů, do kterých je toto zboží zabaleno. Odpověď, která však nebude rázná vůbec, by pak v logicky uvažujících obyvatelích a podnicích měla znamenat zodpovězení jasné zodpovězení otázky PROČ?

A nalezení jiného zdroje, který problémy, jež s sebou nese nekvalita, jednorázovost a další „dobrůtky“ mít nebude, či je bude silně minimalizovat.

Odpad je zbraň a každý den se v továrnách setkávám s tím, že odpadové společnosti jí umí velice dobře využívat k tomu, aby zvýšili, bez jediné koruny investice své čisté zisky, a to i na úkor klientů, kteří jsou sami v ekonomické tísni.

To, že tento článek vychází první den nového týdne není náhoda, dává Vám totiž možnost začít vážně přemýšlet o tom, zda-li chcete generovat odpad, NEBO ZISK. Rozhodnutí j totiž často jen na Vás samotných.

Po napsání a uzavření tohoto příspěvku jsem dostal zprávu, kterou bych s Vámi rád sdílel. Dne 4.8.2017 jsem se dozvěděl o své nominaci na titul ZAKLADATEL ROKU (FOUNDER OF THE YEAR) vyhlašovaný v rámci CENTRAL EUROPEAN STARTUP AWARDS. Bude mi ctí, dostanu-li i Váš hlas. Na tomto linku stačí zvolit zemi (country) Czech Republic a kategorii (category) FOUNDER OF THE YEAR a stisknout tlačítko VOTE. Děkuji, že pomáháte i Vy budovat svět bez odpadu a plýtvání.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář