Nejen na území České republiky se kromě plechových budov skladů a průmyslových hal objevuje i čím dál více míst, kde můžete vidět koně. Jsou to výběhy, zahrady, farmy, ale i jízdárny, kde se snaží ukázat pohled na svět ze sedla koně ti zkušenější, těm nezkušeným.
Speciálně pro jízdárny je určen další z výstupů INDUSTRIAL UPCYCLING. Produkt, který nevznikl z lásky k penězům a plnému kontu, ale k přírodě a jejím obyvatelům, k nimž koně patří. Je to možná i proto, že se vývoje, testování i výroby účastní jedna z jezdkyň.
Stejně jako v jiných projektech i v tomto je při výrobě materiálu využíváno přebytků průmyslové výroby a stejně jako v dalších projektech i zde předcházelo nasazení na trh intenzivní testování v reálném provozu venkovních, otevřených jízdáren pod širým nebem.
Vývoj správného mixu trval dva roky. Testování v jízdárnách další rok a nyní probíhá druhý, z dvouletého cyklu. Následně se nově na trhu představí inovativní a hlavně otestované a vyzkoušené řešení, které dokáže výrazně redukovat objem textilních materiálů končících na skládkách.
Vznikl nový inovativní barevný vláknitý materiál, jenž dostal krásný a dobře zapamatovatelný název –ARENA MIX. Materiál, který obsahuje různé druhy textilních vláken o různých frakcí a velikostí a je složena ze 70% polyesteru a 30% bavlny. Právě přítomnost přírodní bavlny tento nový materiál odlišuje od dostupných řešení.
Tyto jsou již na trhu, ale jejichž výrobci a dodavatelé se soustředili jen na nejlevnější a nejprofitabilnější variantu, která však kromě jiného, nemá dobré sací schopnosti, spíše naopak. Vodu propustí skrz a maximálně ji dokáže filtrovat (v některých případech). V některých ani to ne a výrobci proto doporučují použití jen pod střechou. Základem totiž bývají geotextilie používané ve stavebnictví a zemědělství.
Do projektu vývoje ARENA MIX se opět promítá snaha úspory vody. Bavlna má velice dobré sací schopnosti, čímž udržuje povrch co nejdéle vlhký, bez toho, aniž by se musel denně kropit. Kropení jízdáren je pro mnoho provozovatelů stájí příliš nákladné nebo nemají zdroj vody v blízkosti. Díky tomu se pak jízdárna stává centrem prachových „bouří“ při každém tréninku a větším větru.
Základní povrch jízdárny tvoří písek. Jeho promíchání se směsí ARENA MIX, se podařilo snížit prašnost o 50%, což je velice výhodné nejen pro ty, kdo mají jízdárny umístěné v blízkosti obytných domů, ale i pro samotné jezdce i jejich koně.
Nejdelší test probíhal v jedné z Moravských jízdáren o velikosti 1000 m2 její povrch je tvořen 110 tunami obyčejného žlutého písku a 4 tunami nového textilního materiálu.
Provozovatel se ke spolupráci rozhodl poté, co po ročním užívání geotextilie nabízené na trhu, nedosáhl výsledků, které byly slibovány dodavatelem, navíc po roce používání, GEOTEXTILIE z povrchu jízdárny „zmizela“. Kam to nikdo neví.
I přesto, či právě proto, že jízdárna je v provozu denně a používá ji pravidelně deset koňů střídajících se po hodině, trénujících jak malé skoky (do 110 cm výšky), tak přiježďování a zátěž-lonžování, kterého se účastní 3-4 koně 3x týdně, bylo třeba změnit řešení.
Kromě snížené prašnosti se aplikací ARENA MIXu podařilo odstranit klouzavost povrchu, a to bez jakékoli vrstvy drenáže v podobě strusky, drtě, či podobného materiálu). Tato vlastnost prodloužila možnost využívání jízdárny v zimních nepříznivých měsících.
Co majitel ocenil byly nejen výše uvedené vlastnosti, ale i to, že jich bylo dosaženo při polovičním objemu materiálu, nyní stačí 1 kg nového materiálu na 1 m2.
Další z dobrých zpráv je skutečnost, že díky novému materiálu se zkvalitní došlap kopyta na povrch, a i koně s artrózou mají lepší pohyb.
I přesto, že se nový materiál začne dostávat do jízdáren až v roce 2020, neusnul jeho výrobce. Po barevné variantě byla úspěšně na jedná z jízdáren rodiny Rotschildů testována i čistě bílá, která nebude vizuálně kazit ani vzhled jízdáren s bílým křemičitým pískem.
Díky systémové prevenci vzniku odpadu, kterou INDUSTRIAL UPCYCLING je, se tak dostává na trh v prvních dnech roku 2020 další produkt, který bude pomáhat nejen na místě pro které byl určen, ale bude i snižuje dopady textilní výroby na životní prostředí, a to v harmonii obou procesů.
V případě zájmu o bližší informace se prosím obraťte přímo na výrobce, kterým je společnost GREEN WAY RECYCLING její pracovníci Vám rádi dají upřesňující informace.