Zlatokopův Sen

Kdysi, když na americkém západě objevili zlato, strhla se tzv. Zlatá horečka, tisíce lidí vydalo se na cestu, aby právě oni získali kus zlatonosné půdy, či mohli ve studených řekách rýžovat v chladu a nepohodě a často i za velkého rizika chemický prvek, který se nejen krásně leskl, ale nesl s sebou i bohatství.

V dnešní době zlatokopové potřebují podstupovat nepoměrně menší riziko, zda-li vůbec nějaké, a nepohodu znají většinou jen z televizních katastrofických filmů. Těžit totiž měnu virtuální, je mnohem snažší.

Právě tyto myšlenky mne napadly, když jsem v sobotu 25.11.2017, tedy ve dnech „ČERNÉHO PÁTKU“ zahlédl na stránkách média nejchudšího z Čechů následující titulek

ČEZ našel novou zlatu žílu. Učí zákazníky šetřit.

No není to od něj krásné.

Starý dobrý ČEZ učí ostatní, že jejich peníze, z nichž se tvoří jeho profit, vůbec nepotřebuje. Žije totiž jen pro ně. Po nás všechny, pro nás jeho milé zákazníky

No není to od ČEZu krásné?

Také tak rádi vzpomínáte na dobu, kdy stejná firma kázala o zlu solárních panelů, kdy razítko pro schválení vyvažovalo se zlatem v obálkách a balíčcích předávaných mužům a ženám kteří jej vlastnili.

Při čtení titulku mne napadá ještě něco, skutečnost o které jsem již psal, ale myslím, že je nasnadě si ji zopakovat.

Na své cestě ke světu bez odpadu a plýtvání, jsem totiž měl možnost se podívat na objemy, které tento „dobrodinec“ vykazuje v ročních přehledech odpadu, které vykazuje, a to konkrétně ze svých elektráren a tepláren, jež provozuje na území naší republiky.

Bylo to zajímavé čtení a přiznám se, že by mne zajímalo, kolik lidí z ČEZ podobný údaj někdy vidělo, či zaslechlo. Možná, že nevědomost je způsobena tím, že o tom, že by elektrárna mohla kromě popílku generovat další odpad, či že by snad nějaký vznikal při výstavbě, či opravách rozvodné sítě, se prostě nemluví.

On však vzniká

Jen trošku

Ca 800.000 tun ročně

Prostě drobnost.

Ta se řešit nebude?

Druhou věcí, která mne napadla je podobnost s aktivitami odpadových společností, které se prostřednictvím svých marketingových oddělení, snaží dokázat, že ony jsou tu proto, aby byl problém s odpadem vyřešen.

Stejně jako ČEZ, tedy říkají, že odpad nepotřebují.

Stačí se však podívat do obchodního rejstříku, kde nakládání s odpadem často včetně nebezpečného, je na hlavním místě a zjistíte pravý opak. Snad i proto je výraz PREVENCE VZNIKU ODPADU mezi odpadovými společnostmi a jejími pracovníky zakázaný pojem.

Tento fakt je i důvodem, proč české odpadové společnosti před svými klienty, i před veřejností nešířili informaci z června letošního roku, kdy bylo čínským prezidentem ohlášeno, že od 1.1.2018 přestává Čína importovat odpady a to včetně plastových. Celkově se jedná o několik desítek komodit. Ono totiž, když se to zákazník dozví na poslední chvíli, bude ohebnější a bude opět snadněji akceptovat nejen sníženou cenu výkupu všech těchto komodit, ale i vyšší cenu činnosti zvané Odpadové hospodářství a skládkovné.

Jen pro zajímavost, víte že implementací systémů prevence vzniku odpadu v podobě INDUSTRIAL UPCYCLING a změnami ve Vašem vlastním odpadovém hospodářství můžete nejen výrazně ušetřit, ale i ročně vydělat klidně i o 100.000 EUR více? Mému klientovi se to podařilo, a to bez jediné koruny investice.

Zkusíte to také?

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář