Když je zájem, Je i cesta

Dnes mi to nedá, abych se s Vámi čtenáři nepodělil o své zážitky ze dvou konferencí věnovaných jednomu tématu. Obalům. Ta první je organizována odborníky z oboru balení, druhá je organizována odborníky na konference, reklamu a marketing.

Musím k tomu ještě dodat, že na první konferenci organizované Obalovým institutem SYBA jsem byl poprvé. Při vzniku druhé, organizované eventovou společností ATOZ jsem byl jednou ze sudiček, konkrétně tou nepozvanou na druhé a další narozeniny.

Začnu chronologicky.

4.10.2018 se konal PACK SUMMIT 2018, jeho profesionalita byla podpořena i místem konání, kterým byla budova ÚSTAVU MOLEKULÁRNÍ GENETIKY AKADEMIE VĚD ČR v Praze. Summit byl spojením seminářů a workshopů s vyhlašování cen o nejlepší obalové řešení a technologie roku a proto se bylo na co těšit.

Dodám jen, že jsem byl požádán, zda-li bych mohl jako jeden z mluvčích sdílet své zkušenosti týkající se plýtvání a tvorby odpadu v souvislosti s obaly, stejně jako pomoci identifikovat pozici obalů v Průmyslu 5.0. Rád jsem tuto výzvu přijal a to téměř jednom roce od prezentace stejného tématu v Litevské Rize.

Všechny prezentace byly prezentacemi řešení, ne firem a tomu odpovídala i skutečnost, že se z publika ke každému z tématu ozvalo několik dotazů a někdy byla vyvolána i diskuze, jejíž plamennost měl moderátor velký problém uhasit. I přesto, až na jednu výjimku, byl dodržen plán dle původního harmonogramu.

Dívám-li se zpětně jaký přínos pro mne jednotlivé prezentace měly, musím říci, že téma Prohlášení o Shodě, díky diskuzi bylo vítězem, ale například téma Potravinových škůdců ve skladech mi otevřelo zajímavý pohled na problematiku například bezobalových obchodů. Srovnání generací X,Y,Z bylo zajímavým pohledem do duše i mé vlastní dcery a některé prezentované aspekty překvapily nejenom mne.

Skutečným vrcholem však pro mne nebyly přednášky, ale udílení cen.

Vůbec ne pro jeho slavnostní atmosféru, ale samotné exponáty a vysvětlení jejich funkčnosti, případně doby vzniku. Ukázalo se totiž, že mnohé odráží to, co já vidím jako důležité právě pro obaly v době INDUSTRY 5.0, tedy uvědomělý přístup ke zdrojům, snahu o multifunkčnost, o prodloužení jepičího života jednorázového obalu jeho přerodem na vícečetně použitelný, či vratný.

Několik výrobků bylo pro mne velký překvapením a přiznám se, že s výrobci tří z nich jsem se již spojil, abych je mohl implementovat do projektů u klientů, kteří se rozhodli benefitovat z implementace systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání, které s sebou nese jak INDUSTRIAL UPCYCLING, tak PRŮMYSL 5.0.

S velkou chutí jsem se pak v týmu se slečnou CORNELIÍ z Norimberského výstaviště účastnil soutěže o robota Sybáčka a dokonce jsme byly i vylosování ke vstupu do samotného finále do něhož se spolu s námi dostal tým střední školy, jehož studentka Kateřina nás (resp. mne) porazila na celé čáře a Sybáčka zaslouženě vyhrála.

Ptáte-li se mne zda-li bych se účastnil znovu? Má odpověď zní jednoznačně JISTĚ A RÁD.

Druhou akcí je konference OBALKO, která se konala 18.10.2018 v prostorách hotelu AQUAPARKU Čestlice. Pokud si dobře vzpomínám jedná se o místo, kde se akce konala již od druhého ročníku a mnozí účastníci tak ocení nejen bezprostřední blízkost dálnice D1, ale možnost po zábavném večeru plném alkoholu, složit hlavu přímo na místě.

Podtitulem akce byla UDRŽITELNOST: EKOLOGIE vs. EKONOMIKA

Byla to tedy témata, kterými se profesně zabývám již řadu let, a dokonce jsem je v době participace na prvních ročnících doporučoval zahrnout do programu (byly však shledány jako nezajímavé).

Bohužel jsem se z důvodu pracovního vytížení zvládl zúčastnit jen dopoledního bloku. Tam jsem však měl jasného favorita, přednášku ekonoma Tomáše Sedláčka, s nímž sdílím vášeň v elektrické jednokolky a E-MOTION a již před samotnou akcí jsme se dohodli, že ho nechám vyzkoušet novinky, kterými jsou KS18L a HOVERSHOES.

https://www.youtube.com/watch?v=u9jWBipcr1U

Nezklamal, a jeho vsuvka na efektivitu elektrických jednokolek pro aktivní a zdravý život byla fascinující. Myslím, že otázku „Proč bych měl na dopravu hmotnosti svého těla rozhýbávat 1000 a více kg hmotnosti vozidla, když stačí 16 kg? Budu, dovolí-li mi to autor, používat i já sám ve svých přednáškách.

V každém případě, jak naše setkání dopadlo můžete nejlépe vidět na fotografiích a videích níže.

Před panem Sedláčkem přednášel majitel společnosti KARLOVARSKÉ MINERÁLNÍ VODY, pan Alessandro Pasquale a to na téma udržitelnosti v nápojářském průmyslu a o zavedení vratného systému na plastové lahve této společnosti a nejenom jí. Bohužel jsem byl zklamán, a to i přesto, že mne jeden bod potěšil.

Zklamání vychází z profesní slepoty pana Pasquala, který i přesto, že přiznal, že před deseti lety jeho společnost návrhy na zavedení vratného systému plastových lahví blokovala, jako negativní, nedokázal si přiznat, že lze věci dělat jinak.

Mám obavu, že je nutné dalších deset let, aby viděl, že nápoje lze distribuovat i bez lahví, ale to je na delší diskuzi, zaslal jsem panu Pasqualovi pozvánku na propojení našich profesních sítí na LINKEDIN, tak jsem zvědav, zda-li mou výzvu ke spolupráci přijme.

Jak jsem uvedl v textu výše, nemohl jsem být na OBALKO celý den (což mne mrzí) ale mám-li jej hodnotit, pak je tento kongres spíše než ukázkami řešení, výstavní síní firem, které se ho účastní. Neříkám, že k vidění nejsou i řešení, ale například unylý přístup ze strany firmy FANUC, který vůbec nekorespondoval se sousedícím DS PACKAGING si myslím, že na takto připravenou konferenci nepatří.

Je na každém z nás, co si vybere. Já už pro příští rok vybráno mám a Vy?

P.S. Mezi napsáním tohoto příspěvku a jeho publikací utekl měsíc a změnili se dvě věci

  1. Pan Pasquale, majitel MATTONI přijal mou pozvánku na propojení našich profesních sítí
  2. SYBA a ATOZ se dohodli na spolupráci

Obě zprávy beru za pozitivní a nyní záleží jen na nás samotných, jak s nimi naložíme-

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář