Již mnoho let si nekupuji noviny a z časopisů investuji pravidelně od jeho vzniku do jediného, který nese aktuálně název XB1. I přesto se mi však do rukou noviny a časopisy čas od času dostávají. Nejčastěji to je v dopravních prostředcích, kde jsou nabízeny v ceně jízdného.
Druhým zdrojem jsou odborná média, s nimiž jsem měl, či i nadále mám, možnost spolupracovat a rád je sleduji. Jedná se o logistické a obalové měsíčníky.
Když se mi dostalo do rukou poslední vydání časopisu PACKAGING na kterém mne vítala zlatá DvasetPětka, měl jsem radost, že si opět po měsíci přečtu úvodník jeho šéfredaktora, pana Richtra.
A Ouha.
Nebyl.
Namísto něj zaujala místo zvolená následovnice a kolegyně paní Skopková a přiznám se, že jsem si její text nedokázal užít, i když vysvětloval důvody změny naprosto jasně. Scházel mi v něm totiž obsah vepsaný mezi řádky, ale je možné, že jsem ho jen v jejím stylu nenašel.
Bohužel mé zklamání pokračovalo
Mohly za to dva články
První se jmenuje BEZ ODPADU JISTĚ! BEZ OBALU JEN STĚŽÍ! Druhý pak nese název HACKATON – NOVÝ FENOMÉN.
Zatímco u toho prvního jistě cítíte spojení s mou prací, může Vám vrtat proč mne rozčílil ten druhý.
Nevím, kolika lidem je známo, že mé denní blogování začalo před více než 5 lety (15.9.2014), článkem nesoucím název Zvláštnost Plzeňského boje proti Herní závislosti. Důvod, proč to uvádím je, že v bohaté historii příspěvků se objevil i nejeden popisující mou osobní zkušeností s akcí zvanou HACKATON.
Byl jsem totiž v roce 2017 jejím účastníkem a jedna účast a následné události stačily na to, abych pochopil, že HACKATON je naprosto něčím jiným, než popisuje článek (jehož autorka jen přeložila pravděpodobně zahraniční zdroje, a to bez intence hlubšího pohledu a studia, jak jsem byl u článků PACKAGINGu zvyklý.
Na rozdíl od paní Fridlové jsem Hackaton zažil na vlastní kůži. V Praze. Týkal se čisté mobility a konal se jen kousek od Národní třídy a mechanické Kavkovy hlavy. Celý probíhal v angličtině, všechny nápady byly zaznamenávány na kameru pro potřeby sponzorů a záznamy vystoupení nebyly poskytnuty účastníkům, což jsem tušil a to své, jsem nechal zaznamenat kolegu z týmu na video.
Co tedy HACKATON ve skutečnosti je?
Je to loupež za bílého dne, legální odejmutí duševního vlastnictví za něco k jídlu, pití, dva páry promočních ponožek a pár dalších maličkostí, které se našly ve skladech sponzorů.
Celá akce je totiž postavena na tom, že když vlastní placení zaměstnanci, či draze si najímaní externí poradci nic nedokáží vymyslet, najde se spousta dobrovolníků, kteří jsou dost chytří na to, aby zkusili věci vidět jinak a našli řešení tam, kde už vypadalo, že žádné není, ale jsou dost hloupí na to, aby si uvědomili, jakou cenu má jejich vlastní práce.
Počet podobných soutěží nesoucích stejné, či jiné jméno narůstá nejenom ve světě, ale i v Česku a cíl je vždy stejný nalákat, vysát, odhodit.
Dokonce jsem zažil i soutěž týkající se obalů organizovanou jedním z velkých výrobců obalů a obalových prostředků. Soutěžilo se o 8.000 EUR a ti, kdo si dali ten čas a našli dobře schované podmínky, zjistili, že účastí a podpisem, předávají všechno duševní vlastnictví organizátorovi, a to i tehdy, když nevyhrají.
Tématem soutěže bylo nalezení řešení, které nahradí použití jednorázové strečové fólie sloužící k fixaci přepracovaného zboží na paletě. Ano mluvíme o FIXLOG ONE, na jehož vývoji jsem strávil několik let a investovaná částka mnohonásobně převýšila hodnotu ceny.
DO soutěže jsem se nepřihlásil, ale koncept sdílím s celý světem na svém youtube kanálu již řadu let. Výsledkem je narůstající počet společností a logistických řetězců v nichž FIXLOG ONE aktivně chrání nejen zboží, ale i přírodu, protože takto sejmutou fixaci mohu používat znovu a znovu a znovu a znovu.
Neúčastnil jsem se a tento příspěvek by měl posloužit všem, kdo si myslí, že sponzorům HACKATONů a dalších SOUTĚŽÍ dobra a inovací jde o ně samotné, či jejich dobro. JDE JEN O PENÍZE a ty které se vydělávají na účastnících, jsou ty nejsnáze získané.
P.S. k prvnímu článku, který mne rozladil, se brzy vrátím, protože to, že bez obalu takového, jaký známe dnes to jde a šlo vždy, a je možné zase se k této cestě vrátit