V době, kdy píši tyto řádky probíhá v sídle OSN v New Yorku první mládežnický klimatický summmit OSN. Naslouchá mu mimo jiné i sedmdesátník António Gutteres, generální tajemník OSN jenž vystřídal před dvěma lety jiného, o pět let staršího politického bratra Pan Ki-Muna, jenž dle stejného zdroje byl hlavou OSN v době mezi 01.01.2007 a 31.12.2016.
Oba politici mají mnoho společného.
Například vysoký věk.
Například celoživotní politickou karieru.
Například to, že oni, stejně jako mnozí jiní vyrůstali v době ekonomického růstu, jenž nastal po druhé světové válce.
Tam, kde je encyklopedie wikipedie v případě Pan Ki-Muna na slovo skoupá, si to u pana Gutterese vynahrazuje a prozrazuje, že se rozhodl namísto práce a využití znalostí získaných na studiu, se stát PROFESIONÁLNÍM POLITIKEM.
To se mu podařilo a seznam řádů a vyznamenání, která za svou politickou karieru nasbíral je skutečně impresivní a mně osobně připomíná nejvíce hrdiny sovětského svazu vykračující si po ulicích ověšení řády a medailemi za statečnost tvořící jim neprůstřelnou vrstvu ještě dříve, než tato byla vynalezena.
Na rozdíl od nich však nepředpokládám, že své poklady postupně odprodává, aby měl na jídlo.
Má totiž vystaráno. Pohodlné křeslo s plným servisem, velmi slušný plat, a hlavně jistotu, že setrvačnost zajistí nejen jemu, ale i všem příbuzným a známým ekonomickou jistotu na „nekonečně dlouho“, či spíše na dobu konečně dlouhou na to, aby se měl dobře.
V článku, který o prvním mládežnickém summitu OSN vydal deník E15 kromě jiného stojí tyto věty
Projevům na mládežnickém summitu naslouchal i generální tajemník OSN António Gutteres, který na pondělí svolal summit OSN o klimatu, kterého se mají účastnit desítky světových vůdců. Mladým aktivistům poděkoval, že díky nim se z něj, pokud jde o boj s globálním oteplováním, stal namísto pesimisty optimista.
Datum mého narození jen o rok předběhlo vstup pana Gutterese do politiky a není proto divu, že mi jeho slova, chování i vystupování připomíná jiné summity, summity SOCIALISTICKÉ MLÁDEŽE. Mládeže s rudými šátky kolem krků. Mládeže, pro kterou byly pořádány olympiády a Moskva byla nejvyhledávanější destinací, stejně jako Hočiminovo město.
Generální tajemník ústředního výboru komunistické strany byl vždy přítomen, jak tomu bude i zítra v NEW YORKU, kde mladé svěží tváře nadšených mluvčích a naslouchajících vystřídají staré a známé tváře lidí, kteří si přiřkli titul SVĚTOVÝ LÍDR a namísto na hrudích svých obleků a šatů, honosí se s ním na stránkách vlastního tisku, který vydávají za svobodný.
Ve stejném článku je psáno, že velvyslankyně generálního tajemníka OSN pro mládež, ve svém projevu řekla, že „Jen během krátkého života Thunbergové například vzrostla teplota na Zemi o 0,34 stupně“ Bohužel jsem se nedozvěděl, zda-li zmínila i jednotky ve kterých mluví, často se na to totiž zapomíná.
Předpokládám, že stejně jako a jiných politických shromážděních, ani na tomto nebyl prostor na dotazy. Tedy lépe řečeno, ptáti se je možné po oficiální akci, jen odpovědi už nikdo nedává.
Zajímalo by mne totiž, jaký byl teplotní výkyv za dobu života jejího nadřízeného a většiny MOUDRÝCH HLAV, které budou sedět v sále a přikyvovat v harmonii s mladým větrem a s rukama sepnutýma v klíně v tiché modlitbě říkat
NĚKDO UŽ MUSÍ NĚCO UDĚLAT.
Je zajímavé, že všechny zprávy a všechna média se shodnou v jednom bodě. Tím je
PODPORA FONDU, KTERÝ FINANCUJE KLIMATICKÁ OPATŘENÍ V ROZVOJOVÝCH ZEMÍCH
Všem je totiž jasné, že peníze vše vyřeší stejně jako to, že vyspělé státy ke své vyspělosti dospěly za pomoci ducha svatého, který kromě jiného přenáší i hory zboží z jednoho konce světa na druhý a nechává je přistát v regálech obchodních center a internetových obchodů pro dobro svých oveček.
Jak jinak by mohla země, která patří k největším výrobcům papíru na světě a země, které spaluje největší objemy odpadu z celé Evropy být dávána za vzor čistoty a panenské nevinnosti?
Jen taková země mohla dát počít nové světici, kterou neposvětila církev, ale to, kdo ví, že pes, který štěká nekouše.