Skutečnost, že jsem člověkem málomluvným je jasná všem, které jsem nepustil ke slovu. Faktem však zůstává, že když skončím svou řeč, a dám prostor na otázky, jen málokdy se nějaká ozve. Skutečnosti o kterých mluvím totiž nejen otevírají oči, ale i vyráží dech.
V polovině října 2019 jsem měl možnost přivítat ve své Pracovně početnou skupinu 15 studentů designu i s jejich paní profesorkou, která je po dohodě přivedla proto, aby viděli prostor, který ona sama již před několika lety mohla shlédnout a aby si poslechli o práci, kterou dělám.
Oni sami totiž mají v probíhajícím semestru za úkol najít atypické řešení, které může pomoci předejít vzniku odpadu.
Přišel plný počet, a i když jsem měl strach, všech šestnáct účastníků se mi do mé Pracovny vešlo a nejenom to, všichni našli i místo k sezení, i když to bylo na zemi.
Výsledkem půlhodinové návštěvy bylo jeden a půl hodiny, které utekly jako voda.
I bez zapnutého projektoru, jsem byl schopen předat dál své znalosti a pomoci studentům, kteří by měli patřit k obyvatelům světa, který se snažím vytvořit, aby pochopili, že křikem se svět nezmění, jen prací, fyzickým úsilím, které však stojí za to.
Před koncem jsem se studentů dovolil a pořídil dvě fotografie s jejich souhlasem a tyto jsou součástí mého blogu a článku, který právě čtete. Oni sami se dozvěděli, že budou na vydání muset ještě počkat a já mám takový pocit, že s mnohými jsem se před vydáním neviděl naposledy.
Dnes to bylo 16 mladých lidí, studentů Západočeské University a za dva dny to bude 300 pracujících na konferenci TEXCHEM – REGIOTEX v Pardubicích. Konference, kterou mohu zahájit tématem věnovaným PRŮMYSLU 5.0 a jeho podobě právě v oblasti textilní výroby.
Pardubické konference probíhá téměř přesně rok poté, kdy jsem se stejným tématem vystoupil na jiné konferenci dotýkající se textilního průmyslu, byl to FASHION TECH DAYS pořádaný ve Francouzském Roubaix, které, jak jsem se dozvěděl, je považováno za kolébku módy.
Obě místa od sebe dělí 1.114,8 km, 11 měsíců a 24 dní.
Na prvním místě jsem hovořil o tématu anglicky, na druhém o něm budu hovořit česky.
Obsah zůstal stejný a věřím, že i dopad
Pro ty, kdo by si chtěli poslechnout Francouzský příspěvek přidávám video.
https://www.youtube.com/watch?v=NjILbGFk1Is&t=1s
Změnilo se však mnohem víc.
Na palubě Evropského parlamentu proběhlo první oficiální jednání na téma INDUSTRY 5.0. Díky Gretě Thunberg se již nezamlčuje, že s klimatem se děje něco, co by se dít nemělo. Zvyšuje se objem firem a jednotlivců snažících se zdiskreditovat pojem INDUSTRY 5.0 tím, že z něj udělají jen prodejní nástroj svého výrobku či služby. Bylo vytvořeno a publikováno heslo Michael Rada, spojené s INDUSTRIAL UPCYCLING a INDUSTRY 5.0 na online encyklopedii wikipedia.
V období mezi oběma konferencemi jsem měl možnost vystoupit na více než dvou desítkách dalších akcí, a to nejenom v tuzemsku, ale i na Slovensku.
Co je však mnohem důležitější je skutečnost, že se i díky přednáškám na konferencích podařilo nastartovat další projekty jejichž výsledkem je další redukce objemu odpadu generovaného primárně, sekundárně, či dokonce i terciálně, textilním průmyslem, a to si myslím, že stálo za všechnu tu práci.
Stále však je co dělat a já věřím, že spolu s lidmi, k nimž a s nimiž jsem měl možnost hovořit, se podaří posunout datum příchodu světa bez odpadů a plýtvání zase o kus blíž, protože každý, kdo mne slyšel a s ním jsem měl možnost hovořit už ví, že
NORMÁLNÍ JE NEPLÝTVAT.