Dřevo – Papír – Problém

Žijeme ve světě problémů. Mnozí s problémy usínají, a s problémy se budí. Problémy chodí řešit do práce, aby je poslali dál a tím je vyřešili na své straně. Problémy mají ti malí, i ti velcí, bohatí i chudí. Problém zůstává, jen mu dáváme jiné jméno.

Na serveru WWW.INODPADY.CZ byl na začátku roku 2020 zveřejněn článek popisující negativní zkušenost s odprodejem starého kartonu a papíru. Vyvolal nečekaný ohlas, protože přesto, že mnozí o situaci věděli, nehodlali o ní informovat nikoho jiného, tedy kromě těch, kdo přišli se svým vytříděným papírem a kartonem na výkupnu a na ceduli se dozvěděli PAPÍR NEBEREM.

Já se rozhodl o své zkušenosti informovat ostatní, tak jak je mým zvykem a zvolil jsem formu článku na serveru, který postupně utíká konkurenci na míle daleko.

Potvrzuje to i skutečnost, že sotva tento článek vyšel, začaly se objevovat další a další a další a situace se ukázala, že je mnohem kritičtější, než si všichni představovali.

PAPÍR TOTIŽ ZTRATIL CENOVKU

Resp. neztratil, jen z plusové hodnoty klesala na a později dokonce i pod nulu

Třídíte – Plaťte

Je to vývoj, na který jsem poukazoval již před čtyřmi lety, vývoj, který v rukách odpadových společností nemohl být lepší.

Stačilo si ověřit na dalších komoditách, že to bude fungovat a jede se dál

Zatímco u plastu, který také třídíme, se o vývozech do Číny vědělo a na zákaz dovozu plastu do Číny bylo snadné svést vinu, o exportu papíru tamtéž se nemluvilo.

Vždyť přeci MY MÁME PAPÍRNY

ŠVÉDSKO JE NEJVĚTŠÍ VÝROBCE NA SVĚTĚ

A další a další myšlenky draly se nám na mysl, když jsme šli s vytříděným papírem do kontejneru příslušné barvy, či do výkupny. Myšlenky na to, jak pomáháme životnímu prostředí. My recyklujeme běží nám hlavou po masáží odpadové lobby placené státem z peněz, které mu dobrovolně dáme.

Jenže co to?

Proč najednou není papír třeba?

Čína zakázala dovoz.

NO a co, vždyť přeci ….

Vždyť přeci, podlehli jsme opět lžím. Papír se stejně, jako plast vozil do Číny, vozil se tam stejně jako kůrovcové dřevo, stejně jako hliník, železo, ocel a vše co je jen možné a Číňan za to zaplatil. Gangy překupníků se dokázali uživit na jednotlivých komoditách a jediný, kdo nedostal téměř nic, či ještě musel sám sáhnout do kapsy byl občan, který třídí pro dobrou věc.

PAPÍR NEBEREME stojí na ceduli, schází jen dovětek NEUMÍME RECYKKLOVAT

Možná, že je to proto, že recyklace je lež odpadového průmyslu a nástroj jeho poslední dvě desetiletí strmě rostoucí profitability.

Myslím, že je nejvyšší čas zastavit profitabilitu plynoucí ze systematického ničení a devastace, a právě takovou je profitabilita odpadového průmyslu. A kdo si myslí, stejně jako zástupci odpadového průmyslu, že bez nich a bez odpadu to nejde, musím je vyvézt z omylu. Vzniku odpadu lze totiž efektivně předcházet a papír by mohl být vynikajícím vstupem, který tuto skutečnost přenese z továren i do měst a obcí, ke změně totiž stačí jediné přerušit proces, kdy z výrobku, vznikne odpad.

Na závěr si dovolím tři příklady

První je z mé vlastní Pracovny, kde jsem fotografii níže pořídil v roce 2016

Druhý je z Holandska, kde se již několik let papír používá ke stavbě domů

A třetí, poslední je opět z tuzemska a je úplně čerstvý a ukazuje výrobek, jemuž inspirací byla návštěva autora na místě, kde vznikl obrázek první a kde si autor nového designu mohl na vlastní kůži vyzkoušet, že papír není odpad.

Opět dodávám, že autorem návrhu je pan Vojtěch Santolík, student designu Západočeské univerzity s nímž Vás rád, budete-li mít zájem, spojím.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář