Od malička mne vedli rodiče i prarodiče k lásce ke knihám. Ke slovům a příběhům, které se v nich nacházejí, stejně jako k lidem, kteří je napsali i k těm, kteří umí obsah sdílet. Městskou knihovnu v Novém Strašecí jsem měl přečtenou ve 13 letech a pak už jsem objevil poklad na půdě.
Staré časopisy, které ukazovaly svět v době mého narození a ještě dříve.
Byl jsem hrdý na to, že slovo ROBOT pochází z tuzemska.
Stydím se za to, že nový význam slova TUNEL pochází z tuzemska.
Nikdy bych však nečekal, že i já někdy přinesu nejen do českého, ale ostatních, vlastní slova, či výrazy, ale stalo se tak.
Mezi ty nejvýraznější patří
INDUSTRY 5.0
A
INDUSTRIAL UPCYCLING
Nebudu však psát ani o jednom, protože z mých blogů a práce, jedno i druhé znáte již poměrně dobře. Nyní bych se rád věnoval slovům, či výrazům pocházejícím z angličtiny, pro které však nemám adekvátní český ekvivalent.
Prvním výrazem, který už několik let používám je výraz ON-THE-GROUND-MINES, který vyjadřuje, že se snažím pracovat se zdroji které už byly vytěženy, pracovně je nazývám EXISTUJÍCÍ ZDROJE, přesto to není výraz, který bych považoval za odpovídající.
Druhým výrazem, který mne začal trápit dnes, souvisí se slovem roku 2018, vyhlášeném britským COLINS DICTIONARY. Tímto slovem, jak sami víte byl výraz SINGLE-USE, čili JEDNORÁZOVÝ.
Výrazem, o kterém nyní mluvím je JUST-THIS, které by se dalo přeložit jako JEN TOTO, či JEN TENHLE, nebo JEN TOHLE
Proč je tak důležité najít správný překlad?
Je to proto, aby došlo ke správnému pochopení a obsah nemohl být interpretován tak, jak se to komu hodí a to klidně i ve zcela opačném významu, než bylo původně zamýšleno.
Možná, že si říkáte prkotina, ale opak je pravdou.
Než budu pokračovat, jen se Vás zeptal RECYKLUJETE DOMA?
Předpokládám, že valná většina (stejně jako ve školách při workshopech) zvedne hrdě ruku a rozhlédne se po okolí utvrzujíce se, že učinila dobře.
K většině patří, ale bohužel k té, která nyní nehovoří pravdu.
Probíral jsem otázku správného výrazu se svým 96ti letým dědečkem, který mne a nejenom mne, lásku ke slovu učil a předával mi ho. Oba jsme v plodné diskuzi přemýšleli.
Přišel se zajímavými nápady
NIC-NEŽ
Či
VÝHRADDNĚ
VÝLUČNĚ
BEZ-VÝJIMKY
Myslím, že mezi těmito výrazy je ten správný, jen nyní nedokáži říci, který z nich to je a budu proto i nadále přemýšlet, čas totiž mám, protože přesto, že je dnes 18. srpna 2019, vyjde tento příspěvek 24.ledna 2020
Přeji Vám všem efektivní pátek a víkend prostý odpadu a plýtvání ve všech jejich podobách.