Podoby Udržitelnosti

Pojem udržitelný rozvoj je mezi politiky a firmami velmi oblíbený a nejraději ho používají v anglické podobě – SUSTAINABLE DEVELOPMENT. Při podrobnějším přezkoumání však zjistíme, že každý si tento výraz vykládá odlišně a nikomu to vlastně nevadí.

Nečastějším výkladem je UDRŽ JAK DLOUHO MŮŽEŠ

Není specifikováno co, a proto se může jednat o profit, uživatele, konzumenty, business, zakázky, příjmy, úplatky, práci, zaměstnání …

Dnešní článek jsem se rozhodl napsat po komunikaci s manažerem největšího výrobce cigaret v tuzemsku, abych byl přesnější s manažerem udržitelnosti, jak zní jeho oficiální titul.

Pan Roman Grametbauer, který zveřejnil na síti LINKEDIN příspěvek pod tímto odstavcem, děkuje slovy, která ve mně vyvolala nutnost komentáře, resp. dotazu, protože se otázce kouření a souvislostí věnuji již delší dobu. Mnoho mých komentářů zůstává z pohledu autora příspěvku bez odezvy, ale v tomto případě trvalo jen krátkou dobu, než jsem dostal odpověď, v podobě žádosti o upřesnění.

Ptal jsem se totiž na následové

„myslíte tím způsoby kterým návyk na drogy u uživatele vzniká rychleji?“

Odpověď zněla

Můžete, prosím, konkretizovat?“

Proto jsem tak učinil

„DObrý den pane Roman Grametbauer mohu. Těmi zúůsoby myslím distribuci „nových“ cigaret postavených na inhalaci páry, pokud se nepletu je to mimo jiné i Vaše společnost, která tyto vyrábí a distribuuje. Jméno si bohužel napamatuji, ale myslím, že na stránkách vaší společnosti bude k dispozici“

A stejně promptně reagoval i autor

Michael Rada Dobrý den, máte na mysli zahřívaný tabák, to chápu, ale jde mi o to, zda se s námi podělíte i o nějaká konkrétní podložená vědecká data, týkající se Vašeho tvrzení. Děkuji.“

Jsem rád za každou plodnou diskuzi

„DObrý den pane Roman Grametbauer jsem rád, že došlo k vysvětlení. Mohl bych před odesláním prosím požádat o zaslání konkrétně podložených vědeckých dat, že Vás výrobek nezpůsobuje drogovou závislost. Nerad bych Vám zaslal špatnou formu. Děkuji.“

A díky ní se bylo možné dobrat výsledku, který považuji za klíčový

Vaše počáteční tvrzení se ale týká něčeho jiného (rychlost). To, že naše bezdýmné výrobky nejsou bez rizika, obsahují nikotin a jsou návykové, je všeobecně známá věc. Naše výrobky jsou navrženy tak, aby významně snížily nebo odstranily tvorbu škodlivých nebo potenciálně škodlivých látek, které vznikají při hoření. Nejlepší je samozřejmě s kouřením vůbec nezačínat. Detailní informace k naší vědě jsou k dispozici na https://www.pmiscience.com/

V případě, že rozumím prezentovanému textu správně je cílem společnosti, kterou autor v tuzemsku z pozice udržitelného rozvoje reprezentuje na oficiální konferenci periodika patřícího do portfolia premiéra, jenž je ve středu zájmů s pravidly země, kterou vede, DISTRIBUCE LEGÁLNĚ VYRÁBĚNÝCH VÝROBKŮ OBSAHUJÍCÍCH NIKOTIN, JSOU NÁVYKOVÉ A NEJSOU BEZ RIZIKA

I to může být podoba udržitelnosti.

Podoba, která však nepatří k té, kterou bych ve světě bez odpadů a plýtvání, který buduji, chtěl vidět já sám. Nemyslím si totiž, že je správné, aby bylo legální vyrábět a distribuovat výrobky, které JAK JE VŠEOBECNĚ ZNÁMO, poškozují zdraví, a navíc budují závislost končící často smrtí závislého.

Na závěr diskuze s autorem jsem si dovolil odkázat na jinou zprávu. Jednu z mnoha, které v posledních měsících rezonují nejen internetem, ale i vědeckých a politickým světem. Zprávou, která namísto usměvavého vědce, jenž má zajištěnu budoucnost spolu s předem danými výsledky svého zkoumání, ukazuje, co se děje s tělem v případě EVALI (jenž je novým zdravotním a medicínským výrazem jenž v souvislosti s produkty vyráběnými a distribuovanými tabákovými a dalšími společnostmi vznikl po náhlém nárůstu počtu náhlých úmrtí).

N závěr si dovolím vložit odkaz na jeden z mých blogů z roku 2014, jmenuje se KOUŘENÍ POVINNĚ DO ŠKOL – VYCHOVÁVEJME EKONOMICKY, který do dnešního dne patří k mým nejčtenějším.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář