Články na téma plýtvání, prevence vzniku odpadu, ZERO WASTE WEEK a další budí čím dál větší pozornost. Rád bych toho využil a podělil se s Vámi o konkrétní příklady věcí a zařízení, které by se bez naší činnosti stali odpadem.
A začnu hned zostra, co třeba kovoobrábění a odpovídající STROJNÍ ZAŘÍZENÍ
Honovačky, Frézy, Rovnačky, Ohýbačky, Pily, Brusky a další, to už je segment, který si mnohý čtenář dokáže představit. Vše elektrické a vyrobeno v dobách, kdy stroje museli něco vydržet, podávat bezchybné výkony a museli být opravitelné bez nutnosti servisu dodavatele.
Přesně takové stroje se čas od času dostanou na trh a bohužel i na skládku, nezastaví-li je někdo, pro koho hodnota není v nablýskaných komponentech, ale právě jednoduchosti, výdrži a univerzálnosti použití.
Ale i to může být ještě mimo mísu, pro všechny kdo netvoří z a s kovem
Možná i pro ty, kteří jsou podstatně mladší než nabízené stroje.
Což takhle VÝROBNÍ LINKA NA ZPRACOVÁNÍ SKLENĚNÝCH KAMENŮ PRO VÝROBU ŠPERKŮ A DEKORACÍ.
Co? Že je to výmysl a nesmysl? S ohledem na předané podklady, tomu tak není.
Možná se ptáte, kdo by byl takový blázen, aby investoval tolik peněz a pak ani linku nerozbalil. Třeba ten, kdo netušil, že na odvětví přijde krize a on během půl roku přijde o 95% všech zakázek a nakonec zbankrotuje dříve, než dodané zařízení stačí vůbec použít.
Přesto, že se podobné příklady opakují častěji, je přeci jen broušení skleněných kamenů dosti specifické, pojďme tedy na jiný, běžnější obor, vnitrofiremní manipulace.
Co takhle 5 ks MANIPULAČNÍch NÁVĚSŮ za vysokozdvižný vozík? To už je jiná a hlavně nemluvíme-li o malých platformách pro přepravu jedné palety, ale skutečně návěsu, který oproti tomu silničnímu je vybaven otočnými osami, aby zvládal i jízdu ve výrobním areálu.
Je to skutečně tak, i takovéto výrobky s datem mladším, než poslední volby se objevují na cestě na skládku. Naštěstí, výraz INDUSTRIAL UPCYCLING, či jméno Michael Rada, začínají být brány v potaz v čím dál větším množství firem a hlav a to je dobře.
Ale také je dost dobře možné, že ani jedna z věcí, které jsme uvedli, nejsou pro Vás svým věkem, či způsobem použití atraktivní. Protože Vy, jste prostě jiní. V takovém případě mne nenapadá nic jiného, než se zeptat A PALETY, PALETY BYSTE NECHTĚLI?
Zatímco mnozí hledí na palety jako na nutné zlo a nejlépe by bylo, kdyby se do kontejneru hodily samy, považuji já palety a to hlavně ty jednorázové, za poklad, kterému je rovno málo co. Představím-li si totiž za každou nejen práci lidí, kteří je vyrábí, ale i strom, ze kterého vznikly, nelze, abych nepociťoval nutnost jejich jednorázovost zarazit a jak jinak to lze učinit, než že na ně „přidám hodnotu“ kterou ve skutečnosti mají a to nejen v rovině ekonomické, ale i ekologické.
Protože je však čas končit, nerad bych nechal ochuzeny ty, kteří ke své práci nepoužívají ani palety, protože jim přece stačí KRABICE a KARTONOVÉ BEDNY.
Z pohledu uživatele e-shopu, či obchodu, je mi jedno v jakém hromadném obalu mi zboží přijde, či si ho odnesu. Určitě však uvítám karton, před plastovou taškou a proto mne zaráží, proč tolik e-shopů investuje prostředky do výroby krabic s vlastním logem, které po jediné cestě dělají reklamu jen v popelnici a pak na skládce.
Jsem zvědav, jak dlouho potrvá, než se PREVENCE stane důležitější než řešení DŮSLEDKŮ její absence. V otázce odpadů to vypadá, že to bude v době, kdy se Modro-Zelená planeta změní v šedivou skládku, k níž úspěšně míří mílovými kroky slepých a neslyšících politiků.
Michael Rada, tým Industrial Upcycling