Ti, kdo sledují mé příspěvky a mou práci déle si jistě vzpomenou, že v loňském roce (2018) bylo vyhlášeno slovem roku jiné slovo, resp. slovní spojení, bylo to SINGLE-USE neboli jednorázovost. Vyhlašovatelem však nebyla OXFORD, ale COLINS DICTIONARY a můj blog byl prvním zdrojem v tuzemsku, který tuto zprávu přinesl i v Českém jazyce.
O rok později jsem byl na vyhlášené slovo roku 2019 upozorněn svým obchodním partnerem, panem Karmazínem, provozovatelem informačního webu INODPADY, kam mám tu čest již od 22.března 2019 přispívat.
Udělal mi velkou radost
A o to větší, když mi přenechal privilegium o slově roku napsat další, konkrétně 88 příspěvek
Slovem roku 2019 bylo totiž institucí CAMBRIDGE DICTIONARY zvoleno slovo
Důvodem radosti byla skutečnost, že ze slov dne, které tento slovník zveřejňuje každý den roku, mělo právě slovo UPCYCLING největší čtenost.
V roce 2013 jsem z důvodu jeho neexistence jako první na světě pojmenoval nástroj systémové prevence vzniku odpadu určeného pro průmysl. Nazval jsem jej INDUSTRIAL UPCYCLING a pod tímto názvem jsem začal tento nástroj implementovat v továrnách, výrobních závodech a firmách.
INDUSTRIAL UPCYCLING
Stejný název nesou i webové stránky přinášející informace o této metodě, na kterých je i denní blog, v němž tento článek vyjde dne 30.6.2020.
Stejně jako v loňském roce, kdy byla zvolena jednorázovost, několik let poté, kdy jsem poprvé na téma rizik a systémové chyby o jednorázovosti hovořil na konferenci, stejně tak i letos cítil jsem ze jmenování slova roku velké zadostiučinění. Volba totiž potvrdila, že má pečlivě vážená slova nejsou jen nekonečným proudem řečí bez obsahu, ale obsahem, k němuž není nutné mnoho říkat, stačí konat.
Ve stejnou dobu jako OXFORD DICTIONARY vydal své slovo roku i COLLINS DICTIONARY a možná nikoho nepřekvapí, že jsem již před polovinou roku dokázal určit, které slovo, tento slovník pracující při selekci slova roku odlišným způsobem, určí slovem roku, resp. výrazem roku. Je to:
CLIMATE STRIKE, či-li chcete-li KLIMATICKÁ STÁVKA
Přiznám se, že mne překvapilo, že tento výraz nebyl zvolen i oxfordským slovníkem, ale chápu, že jeho kritéria výběru jsou odlišná. V každém případě odráží oba výrazy procesní změnu, která ve společnosti rezonuje.
Zatímco v roce 2013 mne a systémovou prevenci vzniku odpadu a plýtvání považovali mnozí za bezpečného blázna, vidí v mé práci ti samí lidé hrozbu. Ti o kterých hovořím vlastní významné podíly odpadového průmyslu, který se stále drží v žebříčků pěti nejprofitabilnějších průmyslů světě a to hned za Armádním průmyslem, Ropou, Drogami a Obchodu s bílým masem.
Není bez důvodu proč do odpadového průmyslu investují nejen tuzemští miliardáři, ale tvoří i velký podíl například v portfoliu Billa Gatese a dalších nejbohatších lidí světa.
Bohužel nikdo z nich ve své honbě za prostředky ještě nepocítil, že pevné a stabilní nohy se tomuto průmyslu začínají podlamovat a on, více než všemohoucího, začíná připomínat slepého obra při jeho poslední polonéze, ale to vše již víte, protože čtete tyto řádky a rozhodli jste se, že je lepší generovat profit, než odpad.