BOHEMIAN GARDEN

Nevím, co si představujete pod výše uvedeným názvem Vy sami, ale vím, co si pod ním nyní představuji já sám. Krásnou zahradu plnou dobré zeleniny, u které nemusí mít strach, že bude pokryta smogem a zamořena pesticidy v půdě, roste totiž zcela mimo její dosah.

Jak je to možné?

Snadno, roste totiž v hydroponickém systému, a to ne ledajakém. Roste v systému vyvinutém a vyrobeném do posledního šroubku v tuzemsku s cílem přinést zdravou rostlinou stravu, na talíře a pulty spotřebitelů, a to nejen bez ohledu na přízeň, či nepřízeň počasí, ale i bez ohledu na to, jaké je zrovna roční období.

To vše krásně zabalené, a dokonce s možností ZAPOJ A SKLÍZEJ či chcete-li PLUG&SELL, díky níž mohu již pár dní od instalace na místě mít zvolené rostliny ve stádiu vhodném pro sklizeň.

BOHEMIAN GARDEN je výrobkem společnosti GROWLIGHT, o které jsme se v mých článcích měli již možnost několikrát dozvědět. Během pouhých tří let se z malého startupu stala společnost, která namísto malých domácích květináčů, dodává hydroponické kontejnerové systémy s největší efektivitou a nejkratší ROI na trhu.

Byla to láska k rostlinám, vodě a technice, spojená v jeden celek, která ve spojení s výrobcem dopravníkových systémů kešner a.s. umožnila představit trhu řešení, které na rozdíl od mnoha představovaných na EXPO DUBAI udržitelnost nejen ukazuje, ale udržitelností je.

Možnost sledovat vývoj celého projektu a společnosti mi umožnil, se svou malou měrou podílet. Pravidelné diskuze a jednání, testování funkčnosti jednotlivých řešení, stejně jako společné projekty se staly základem toho, že se řešení kontejnerové hydroponické zahrady s názvem BOHEMIAN GARDEN stalo jedním z prvních, které si zasloužilo označení INDUSTRY 5.0 APPROVED, označení s pořadovým číslem 007, na rozdíl od práva zabíjet, však nese právo dávat život a to preferuji.

Kontejnerová vertikální hydroponická zahrada nabízí, má kromě možnosti samotného pěstování v sobě integrovány i další velmi zajímavé vlastnosti, jako například vodní a vzdušnou soběstačnost a mluvíme-li o druhé, tedy vzdušné, jistě není bez zajímavosti, že tento koncentrovaný zázrak moderního zemědělství dokáže fungovat, kromě jiného i jako zdroj kyslíku, uvnitř totiž, v případě, že se tam nepohybuje člověk, převažuje dávkovaný kysličník uhličitý, který rostliny ke svému růstu potřebují a kyslík je jen „odpadní surovinou“ kterou však technologie BOHEMIAN GARDEN dokáže „sbírat“ a používat dále, například na okysličení habitatů napojených na tuto zahradu v prostředí, kde je kyslíku nedostatek. Zatím se nadvyrobený kyslík tímto způsobem nevyužívá, ale je se směsí dalších plynů vypouštěn ven, ale nad realizací se již zamýšlí konstrukční tým.

Zř stávající řešení však ukazuje, jak si výrobce váží každé kWh energie, která je použita na optimalizaci teploty vzduchu (chlazení /topení). Tento tak cenný upravený vzduch se nevypouští ven, ale cirkuluje neustále v systému a je upravována obohacován. A při tomto procesu jej odvlhčen a vlhkost vzduchu využívána zpět pro rostliny. Takže v podstatě vzduch nerekuperujeme ale recyklujeme a je stále dokola využívá

Už se těším na první restauraci servírující pokrmy připravené za pomoci čerstvě vypěstované zeleniny, jež budou konzumovány v prostorách kde kyslík, který bude dýchán, vytvořili ty samé rostliny.

V době, kdy píši tyto řádky je stále ještě kapacita výroby 4 ks BOHEMIAN GARDEN za měsíc, ale narůstající počet objednávek toto množství brzy zvedne na dvojnásobek a již nyní se počítá s dalším růstem nejen počtu kusů, ale i výrobních kapacit.

BOHEMIAN GARDEN má však ještě jednu výhodu, které bude oceňována čím dál více. Je to výhoda zahrady pod zámkem a tím nemyslím ten barokní. Kontejner a zabezpečení bude mnohem těžší překonat než plot, či příkop, a proto by nemělo docházet k tak velkým ztrátám rukama nenechavců, kteří ruce k práci nepřiloží, ale rádi sklízí. Výhodou je i to, že nebude-li na původním místě již bezpečno, lze celou zahradu převézt jinam, a to klidně i pod střechu, či pod zem, bude-li to z nějakého důvodu nutné.

Jsem přesvědčen že o BOHEMIAN GARDEN ještě uslyšíme a doufám, že se stane nejen symbolem zdravého a moderního industriálního zemědělství, ale i reprezentantem první průmyslové revoluce, kterou INDUSTRY 5.0 představuje.

P.S. jen pro zajímavost by mne zajímalo, jak na informaci BOHEMIAN GARDEN budou reagovat zastupitelé měst, v nichž staré a nepoužívané továrny a prostory rostou jak houby po dešti a desítky milionů se platí za „udržování a správu“ namísto aby se jejich řády postaraly o dobro a zdraví obyvatel, kteří je zvolili.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář