Budoucnost už nevisí na vlásku

Visí totiž na kabelu, a to je jiná liga. Kdo si myslí, že blouzním, měl by si vzpomenout na poslední globální výpadek internetu a s ním spojené zdůvodnění – poškození podmořský kabel. Nejednou se miliony lidí v jediné vteřině ocitli bez internetu.

Naštěstí si v ten okamžik neuvědomili ještě jednu drobnost

Ocitli se totiž bez peněz

Jen to ještě neví

To jedniček a nul byl přerušen

Namísto miliardářů, s pár drobnými po kapsách.

Zdá se Vám to přehnané? To je možné, je to však realita.

Kabely znázorněnými na mapě výše nejen, že proudí 95% veškeré světové komunikace, ale zároveň denně i finanční transakce v hodnotě 1.000.000.000.000.000.000 Dolarů, prostě pakatel, jehož součástí je však i Vaše vlastní výplata a to i přesto že Vás dům stojí hned vedle vašeho bankovního ústavu.

Závislost na datech se totiž stala nebezpečnou a zároveň jednou z největších zbraní současnosti. Je to zbraň tak silná, že největší ekonomiky se nejen snaží této závislosti zbavit vytvořením závislosti lokální, ale zároveň věnují nemalé prostředky ochraně kabelů, či přípravě jejich případného poškození.

Podíváte-li se na strukturu podmořských kabelů zjistíte, že připodobnění v perexu není zas tak daleko od pravdy. Kabely skutečně připomínají vlas, a to nejen svým tvarem ale i strukturou. Na rozdíl od vlasu však sami nedorostou.

Jak „jednoduchá“ může být technologie na které závisí chod světa

Zatímco v roce 1858 potřebovala první telegrafická zpráva mezi starým a novým kontinentem posílaná stejnou metodou 17 hodin a 40 minut, jsou to dnes setiny vteřiny, či sekundy, záleží na tom, co preferujete.

V každém případě platí, že s nárůstem počtu chytrých zařízení, kterými se obklopujeme se stáváme závislejší na datech, která je chytrými dělají. Nejsou to již naše vlastní mozky, které určují, kdo má v hlavě víc, ale to, jak rychlý máme mobil a spolu s ním i spojení se světem.

Když píši tyto řádky uvědomuji si, jak snadno by šlo dnes vyrovnat rozdíl mezi chudými a bohatými, stačilo by ze všech udělat chudáky, a to vynulováním možnosti dosáhnout na prostředky uložených v digítální podobě v pevných budovách, které zbyly a nazývají se bankami v dobách, kdy bohatství mělo fyzickou podobu lesklého kovu, mincí, či bankovek.

Ta doba je však pryč a jak ukazovaly a ukazují turbulence kryptoměn v nichž miliardy mizí a objevují se lehkostí motýla přelétávajícího nad rozkvetlou loukou, nic není nemožné.

V kombinaci s výpadkem elektrické energie by pak konec lidstva byl velmi rychlý

Já však věřím tomu, že se podaří, i díky systémové prevenci plýtvání a vzniku odpadu, této situaci předejít, protože pak by jednou pro vždy bylo odpadu dost, jen by už nebylo nikoho, kdo by na něm vydělával.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář