Časosběr

Sbírat se dá mnohé. Příběhy, houby, květiny, ovoce, partneři a díky technologii i čas. Bohužel nám neslouží k tomu, abychom si prodloužili vlastní život, jako spíše k tomu, abychom si uvědomili, jak rychle nám protéká mezi prsty na obrazovkách a displejích.

Časosběrné video, v angličtině tzv. Timelapse vzniká tak, že umístíte kameru, mobil, či jiné zařízení na záznam obrazu na stativ, připojíte je do elektrické sítě, nastavíte a následně spustíte pravidelný záznam v intervalu od několika sekund až po řád hodin. Dělka rozestupu záleží jen na Vás.

Výsledkem bude video, které, ač je plynulé, vzniklo spojením mnoha zachycených fotografií v jeden ucelený celek v podobě videa.

Některé přístroje spojují obraz automaticky a jednotlivé fotografie zvlášť neukládají, jiné dokáží, kromě videa uložit i fotografie.

První mohou vypadat takto

Což jsou dvě hodiny pátečního rána zachycené telefonem HONOR 10, který časosběrnou funkci má v základní nabídce

Nebo například takto

Což je 13 dní (6096 fotografií) zachycených akční kamerou HTC RE

Jak jste poznali sami, jedná se o to samé místo, frekventovaný most v samém centru Plzně, města, které za stovky milionů upravuje infrastrukturu a buduje obchvaty, aby odlehčilo obyvatelům od provozu.

Nebo se můžete podívat, jak vypadá západ slunce ze střechy domu na jiném místě a v jiný čas

I přesto, že timelapse nám čas nepřidá, je zajímavé se jeho prostřednictvím někdy vrátit. Statické umístění kamery totiž dokáže ukázat to, co sami ve svém stresu a běhu nevidíme, krásu světa, v němž žijeme v čase a prostoru.

Co mi však schází, je maličkost. Zvuk.

S ohledem na skutečnost, že video vlastně tvoří jen fotografie šikovně rozpohybované jejich bezešvým spojením, je časosběrné video němé. I proto je někdy lepší namísto dlouhého záznamu pořídit kratší a to i se zvukem, který k životu patří.

Nejlepším záznamovým médiem jsou pak

Vaše smysly

Víc není třeba.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář