Černý sníh

V druhé polovině února byl na SEZNAMU ZPRÁVY vydán zajímavý článek s názvem Černý Sníh, který mi po přečtení připomněl mé vlastní mládí v hornické oblasti Kladensko-Rakovnicka. Co je však zvláštní je skutečnost, že mi ho nepřipomnělo foto ani video, ale text.

Zde je původní článek

Zatímco v jiných zemích a regionech se stejný výraz používá pro „ledovku jako zrcadlo“ je v dané oblasti v Rusku doslovnou realitou.

Sníh černý jako vojenská bota.

Sníh černý stejně jako v povídce pana Stanislava Lema, vynálezce který se snažil zavděčit všem.

Sníh černý tak, že mi připomněl stejně absurdní situaci z devadesátých let, kdy se v tuzemském Prunéřově lidé probudili v červenci a za oknem bylo bílo. Nebylo to proto, že se v dané oblasti vyskytla nečekaná meteorologická porucha, ale proto, že v projektu odsíření tamní elektrárny došlo při cvičném startu k chybě nastavení, a bílá „látka“ používaná na čištění, se prostě a jednoduše z filtrů dostala z komínů ven a usadila se po celém městě a jeho okolí.

Japonská společnost, která měla projekt na starost měla dost krušné časy, ale ustála to a od té doby, stejnou metodou odsiřuje mnoho komínů po celém světě.

Vrátím-li se k černému sněhu v letošním Rusku, pak mi to nedá, abych nevzpomněl na své dětství, kde v zimě (také v hornické oblasti) bylo možné ze sněhu dělat zmrzlinu pro nás děti (v té době nebyly v každém městě hyper a supermarkety a večerky, kde by šel zakoupit nanuk, či zmrzlina v létě, natož v zimě) a proto si maminky musely vystačit s vlastní fantazií a šikovností a ta má měla obého dostatek.

Ovšem článek mi vyvolal vzpomínky ještě na něco.

Na jednu plastovou lahev v plzeňské kanceláři IBCSD LAB.

Do této lahve jsem totiž poté, co Plzeň pokryl přes nocv roce 2015 krásný jiskřivě bílý sníh, nandal právě tento sníh, upěchoval ho a udělal totéž ještě se dvěma dalšími lahvemi, protože mne zajímalo o kolik klesne objem sněhu po roztání a co vlastně v lahvi zbyde.

Znovu upozorňuji, že sníh byl naprosto čistý a netknutý, dalo by se říci čerstvý.

Obsah ze tří lahví se nakonec vešel do jedné. Do lahve, kterou vidíte níže. Od té doby je pevně zavřená i se sněhem, resp. s tím, co z něj po roztátí zbylo.

Co na to říkáte?

S originálním nápisem DOBRÁ VODA vyvolává obsah otazníky měnící se až na odpor a znechucení.

To že byl čerství sníh?

To přeci není možné, vždyť je na pohled tak krásné bílý, netknutý, zářící.

Čerstvý sníh vyvolává dojem nevinnosti a s ní spojené čistoty, realita je však jiná. Je to realita průmyslových komínů, aut, letadel, je to realita neustále se navyšující výroby a s ní navyšujících se objemů plýtvání. Je to realita politiky, státem a bankami podporovaného PRŮMYSLU 4.0, jehož cílem je permanentní růst.

Mnohým však již řadu let ukazuji a jsem rád, že nejsem sám, že permanentní růst neexistuje. Příroda nám to ukazuje názorně a jasně každý den. Bohužel ti, co se snaží stále růst a nemají čas se zastavit a podívat se. Jsem rád, že jsem proto rád mohl udělat za ně. I proto vznikl PRŮMYSL 5.0. I proto vznikl můj blog a tento příspěvek a já věřím, že Vám pomůže najít si čas a pochopit, že to co se třpytí, nemusí vždy být tak čisté, jak se na první pohled zdá.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/499057-rusy-prekvapil-zeleny-snih.html

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář