Chytrá lavička uschla

Tento titulek iDNEs mne přivedl, spolu s několika dalšími, k publikaci dalšího příspěvku k tématu systémové prevence vzniku odpadu. Důvod je prostý, chytrá lavička hloupé uživatele učiní ještě hloupější, stejně jako chytrý telefon, hodinky, domácnost, či automobil.

Tímto nemám zájem nikoho napadat, sám chytrý mobil vlastním již několik let, jen jsem se díky telefonu moudrému, kterým byla a je NOKIA 6310i naučil, jak moudře chytrý telefon používat tak, aby stal se mi dobrým pomocníkem a ne špatným pánem.

CHYTRÁ LAVIČKA USCHLA, resp. CHYTRÁ LAVIČKA SE ZAHRADOU V PRAZE 6 USCHLA, NEMÁ SE O NI KDO STARAT

Titulek stejně alarmující jako

ZASTÁNCI KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ JSOU PŘÍZNIVCI ZEMANA A ZIMOLY. PROTI NIM ALE STOJÍ CELÉ VĚDECKÉ TÝMY

či

LESŮM ČR UKOUSL KŮROVEC 90% ZISKU

Ač to tak nevypadá mají všechny články dva společné jmenovatele, jsou jimi chamtivost a hloupost.

Jsou to sestry a většinou se jedna nevydává na cestu bez druhé.

Město, které dle svých politiků disponuje nekonečnou pokladnicí, ve které je stále dost peněz, nakoupilo (samozřejmě, že ne pro sebe, ale pro své chytré občany) ještě chytřejší lavičky a to v ceně 280.000,-Kč za jeden kus.

Jejich chytrost je dána tím, že je do nich připojeno elektrické vedení (některé podpořené solárním modulem) a ony dokáží dobíjet chytré přístroje bez kterých se chytrý člověk neobejde.

Některé chytré lavičky, byly doplněny chytrými vertikálními zahradami, které chytře budou chytré obyvatele chránit a osvěžovat a jejich chytrým displejům budou poskytovat stín, aby si mohli chytří obyvatelé přečíst něco chytrého.

Dodavatel těchto chytrých řešení s radostí chytře dodal požadované předražené položky, jen zapomněl říci chytrým radním, že ani sebechytřejší rostliny v centru „chytrého“ města, nedokáží sami vzít konev a dojít si pro vodu. Pokud jsem si dobře všiml, Trifidé, vysazeni nebyli.

Se zástupci chytré Prahy jsem se měl možnost setkat v době své účasti na hackatonu čisté dopravy, kde jsem představil ekonomicky výhodné řešení, které na jedno cvaknutí dokáže ze „špinavého“ vozu, udělat „čistý“ a to minimálně po dobu přejezdu přes město samotné. To že z pasivních nemocných dokáže udělat aktivní zdravé řidiče, se ani nezmiňuji.

S tím, že by projekt mohl vyhrát jsme nepočítali, ale to, že ani vítězný (ve všech kategoriích) projekt se také nebude realizovat, a to ani několik let poté, co byl představen mne zarazilo (hlavně proto, že město a organizátor pořádali další ročníky se stejnými sliby)

Vypadá to, že chytrost se změnila s hrabivostí a cílem není řešení, ale útrata, ze které vždy získá i ten, kdo ji schválil. Je jedno jaký odznáček má na klopě, zda-li nosí dredy, či má hlavu jíž holou a dokonce je i jedno jaké cíle deklaruje. Reálným a jediným cílem je totiž moc spojena s penězi, které přitahují všechny, kdo vstupují, a to bez ohledu mají-li málo, či mají-li vystaráno do konce života.

Kůrovec je však jako peníze – nezajímá ho jestli Vás udělá šťastným, bohatším, či chudším, on si jen bere to na co má chuť a s ohledem na to, že žere stromy, bere si je.

Jen hloupým pak může vadit víc ztráta profitu, než ztráta lesa a každého stromu v něm. Ten totiž, na rozdíl od peněz, dokáže starost a pomoc vrátit, stejně jako zahrada uprostřed betonu, stačí jen málo, často jen trocha vody.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář