Dobrý šálek čaje

Je to již déle než dekádu, kdy si svůj čaj nakupuji v prodejně nesoucí název ČAJ A KÁVA, kterou spolu s desítkami dalších provozuje společnost, která se dala za cíl šířit kvalitní čaje a kávu a s nimi i kulturu jejich konzumace v tuzemských luzích a hájích, kde se zatím jejich pěstování nedaří.

Možná zůstává otázkou, proč o tom píši, v místě věnované systémové prevenci vzniku odpadu a plýtvání. Rád na to zodpovím.

Důvodem je poslední, tedy včerejší nákup, při kterém jsem se dozvěděl, že společnost zavedla to, co jsem si sám zavedl o několik let dříve.

Možnost nakupovat do vlastních obalů.

Nekřičela to nahlas

Nechtěla tak učinit jen s dotační podporou

Neměla zájem se zviditelňovat

Jen chtěla, a to jak na úrovni managementu, tak i pracovníků, kteří se pravidelně schází, aby diskutovali možnosti zlepšení a změn, snížit dopady své činnosti na životní prostředí.

S lidmi na prodejně si vždy rád a s chutí popovídám.

Svou nelehkou práci, celodenní prodej na prodejnách, vykonávají vždy s úsměvem a tím mohu i já platit.

Vzpomínám na to, když jsem přišel poprvé s prázdným sáčkem, který jsem dostal při poslední návštěvě a požádal o jeho naplnění. Byl jsem prvním, a ještě dlouho poté, reflex prodávající říkal, vezmi a naplň nový sáček.

Včera to bylo jiné.

Při specifikaci svého přání, jsem jako první dostal otázku – MÁTE VLASTNÍ SÁČEK?

Neměl jsem, protože jsem nejel z Pracovny, kde je mám uložené, a proto jsem si nechal naplnit nový, naposledy. Vím totiž, že příště již vždy budu chodit pro čaj s vlastním a myslím, že dokonce sáček nahradím krásnou a funkční nádobou na čajové lísky.

Nádobou, která zachová svěžest a čerstvost.

Nádobou ne nepodobnou té, ve kterých se v prodejnách čaje uchovávají, protože právě jejich vůně a čerstvost byly důvodem, proč jsem klientem a nakupujícím již tak dlouho. Na rozdíl od mnoha jiných prodejen jsou totiž nádoby správně uzavřeny a čaj uchován s pečlivostí hospodáře, který si cení darů, které dostaly se mu do rukou. Ne pro jejich ekonomickou hodnotu, ale pro jejich životní příběh a cyklus plný života.

Chcete-li změnu, nemusíte čekat, až Vám někdo nařídí se změnit, až uzákoní normy a zákony, prostě a jednoduše ji udělejte. Když neublížíte jiným a nepřekročíte zákon, není důvodu, proč tak neudělat. Právě REALIZACE, je z principů 6R bodem, který mám nejraději, protože je to on, kdo po sobě zanechá výsledek, na který je možné si sáhnout, dotknout se, přičichnout, zkrátka něco fyzického, něco co zůstane i když mi sami odejdeme.

Jsem rád, že má oblíbená prodejna čajů tuto novinku zavedla a věřím, že i já svou malou troškou pomohu k tomu, aby i další zákazník řekl, OBAL MÁM.

P.S. Nevím, kdo ze čtenářů si vzpomíná na projekt PASTELKY, v němž jsme uplatnili znalosti a metody systémové prevence vzniku odpadu při pomoci k odprodeji skladových zásob s příběhem. Jen připomenu, že projekt byl zahájen 2.9.2019 a 17 dní po jeho zahájení, se podařilo 5 ze 14 položek zcela vyprodat a u 3 z 9 zbývajících odprodat 50% a více zásob. Věřím proto, že rozhodnutí projekt podpořit bylo rozhodnutím správným a těším se na další spoluprací s majitelkou firmy FAMTOYS, Janou Adolfovou, která je jedním z lidí, jež do své práce vkládají své srdce.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář